adplus-dvertising

Gurbetçiler, Sivas köftesine hasret

Gurbetçilerin tatil için memleketleri Sivas’ı tercih etmesi Sivas’ta sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan Sivas köftesinde günlük tüketimi 40 tona yükseltti.
Takip et
Gurbetçiler, Sivas köftesine hasret
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gurbetçi Sivaslıların tatil için memleketlerini tercih etmesi 650 bin olan ilin nüfusunun ortalama 2 milyona çıkmasına neden oldu. Yurt dışındaki ve yurt içindeki Sivaslıların memleketlerine akın etmesi ile Sivas’ta sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden olan Sivas köftesi tüketimi de arttı. Sivas’ta 36 lisanslı satış noktası ve ortalama 400 lokantada satışı yapılan Sivas köftesinde günlük tüketim miktarı 40 tona kadar yükseldi.

“Gurbetçiler tüketimi arttırdı”

Sivas’ta 4. kuşak olarak dede mesleği köfte ustalığını sürdüren İshak Kaan Usta, “Sivas köftesi, kokusu ve hayvanların yem yeme özelliğiyle öbür etlerden, köfte olarak da öbür köftelerden ayrıdır. Sivas yaylımında yetişen hayvanların yediği kekik ve bu yörenin çiçeklerinde ki kokusu etinde siniyor. Bu eti biraz daha ön plana atıyor. Bizde bunu içerisinde hiçbir şey koymadan yalnızca tuzla birlikte köfte yapıyoruz. Bu da öbür köftelerden ayırıyor” şeklinde konuştu.

Gurbetçiler, Sivas köftesine hasret

“Tüketim 40 tona ulaştı”

Usta, Sivas köftesinin içerisinde katkı maddesi ve ekmek kırıntısının olmadığını ifade ederek, “Galeta yok mesela glüten rahatsızlığı olanlar rahatlıkla tüketebilirler. Sivas köftesi bu sayede öbür köftelerden birkaç adım öne çıkmış oluyor. Tüketim yaz ve kış olarak 2’ye ayrılıyor. Yaz aylarında gurbetçilerimizin Sivas’a gelmesiyle birlikte tüketim oldukça fazla artıyor. Günlük rahatlıkla 30, 40 ton köfte tüketimi olur. Gurbetçilerimiz gittiğinden dolayı kışın bu düşer. Bu yıl gurbetçilerimiz Sivas’ı şereflendirdiler, çok kalabalıktı, çok özlemişler köfteyi aşırı beğenerek yediler” dedi.

Gurbetçiler, Sivas köftesine hasret

“Sivas’a gelenler emin olun ki köfte için geliyordur”

Sivas köftesini özlediğini ve bu lezzeti başka bir yerde bulamadığını söyleyen Mikail Soyudoğru adlı gurbetçi ise “Özlediğimiz lezzetlerden olan Sivas köftesini mutlaka her geldiğimizde yiyoruz. Orada arıyoruz bulamıyoruz. Sivas’a gelenler emin olun ki köfte için geliyordur. Gelenlere de tavsiye ediyorum” diyerek konuştu.

“Köfteye hasret kalıyoruz”

Sivas köftesini öbür köftelerden daha lezzetli bulduğunu söyleyen Mustafa Kaya Yazıcı, “Viyana’dan geliyorum. Has Sivaslıyım özellikle köfte yemeye hasret kalıyorum. Öbür köftelerle Sivas köftesi arasında çok büyük lezzet farkı var. Asla gelen vatandaşlara öneriyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.