adplus-dvertising

Güneydoğu’da koronavirüs ile grip birbirine karışınca vaka sayıları arttı!

Pandeminin başından itibaren devamlı yüksek Kovid vaka sayıları görülen Güneydoğu illerinde 100 binlik dilimde haftalık vaka sayıları Şanlıurfa’da 62.07, Diyarbakır’da 49.40, Batman’da 17.90, Mardin’de 16.61, Şırnak’ta 11.72, Siirt’te 25.98, Hakkâri’de 27.81, Van’da 16.27, Bitlis’te 42.45, Muş’ta 17.76 olarak duyuruldu.
Takip et
Güneydoğu’da koronavirüs ile grip birbirine karışınca vaka sayıları arttı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uzmanlara göre, birçok vatandaşın nezle ve grip olduğunu düşünerek PCR testi yaptırmıyor. Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Dr. Osman Yüksekyayla, semptom göstermesine rağmen, PCR testi yaptırmayanlara dikkat çekerek, “Bölgemizde test sayısı oldukça azaldı. İnsanlar ağır tablo bulguları ortaya çıkmadan test yaptırmıyor

Grip semptomluların sayısı da artıyor fakat bu kişilerin birçoğu esasında Kovid-19’lu. Şanlıurfa ve çevre iller için konuşacak olursak geçen dönem vaka sayıları öylesine yüksekti ki nüfusun büyük kısmı bağışıklanmış oldu. Şanlıurfa ve çevre illerdeki vaka yoğunluğunun az olmasını en büyük sebebi test yaptıranların sayısındaki inanılmaz düşüş. Aşılanma hızımız düşmüş. Aralık ayının ikinci yarısından itibaren ciddi vaka artışları görebiliriz” şeklinde konuştu.

Güneydoğu’da koronavirüs ile grip birbirine karışınca vaka sayıları arttı!

Mardin Tabip Odası Başkanı Volkan Binbaş da hem kent genelinde hem bölgesel olarak PCR test müracaatlarında ciddi düşüş yaşandığınadikkat çekerek, “Grip salgını söz konusu olsa da birçok grip vakasının Kovid-19 ihtimali çok yüksek fakat bu ihtimali netleştirmemiz için PCR testlerinin yaygın biçimde yaptırılması gerek. Vatandaş karantinaya girmemek, gerçekle yüzleşmemek ve grip olduğunu iddia ederek test olmaktan kaçınıyor” uyarısı yaptı.

Vatandaş karantinaya girmemek, gerçekle yüzleşmemek ve grip olduğunu iddia ederek test olmaktan kaçınıyor” uyarısı yaptı.

Güneydoğu’da koronavirüs ile grip birbirine karışınca vaka sayıları arttı!

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Duran Tok ise kırsal kesimde yaşayan çoğu vatandaşın doktor kapısını fakat hastalık tablosu ağırlaştığında çaldığını belirtirken, “Güneydoğu’da birçok kişi grip olduğunu varsayıp test olmaktan kaçınıyor.

Grip ile Kovid-19’u ayıramadığımız için rakamlarda doğru değerleri bulmamız güçleşiyor. Avrupa’da artan vaka sayısı aralıktan itibaren bize de yansıyacak” şeklinde konuştu. Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena ise “Bölgede ağırlıklı olarak rinovirüs, nezle ve grip sebebiyle müracaatlar gerçekleşiyor” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.