adplus-dvertising

Güney Kore’de Hinnamnor Tayfunu alarmı

Güney Kore, ülkeye yaklaşan Hinnamnor Tayfunu sebebiyle üst düzey alarma geçerken, en az 360 uçuş ve 66 feribot seferi önlem maksadıyla iptal edildi.
Takip et
Güney Kore’de Hinnamnor Tayfunu alarmı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Asya’nın farklı bölgelerini ortalama 1 haftadır etkileyen Hinnamnor Tayfunu, bu defa Güney Kore’yi alarma geçirdi. Kore Meteroloji İdaresi (KMA), bu senenin en kuvvetli küresel fırtınası olan Hinnamnor’un öğlen saatleri itibariyle Jeju Adası’nın 290 kilometre güneybatısındaki Busan şehrine doğru hareket ettiğini duyurdu. Yetkililer halkı sel, toprak kayması ve fırtına riskine karşı tetikte olmaya çağırırken, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol kurmayları ile yaptığı acil müdahale toplantısında zayiatı engellemek için azami çaba gösterilmesi talimatını verdi. Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo ise, riskli bölgelerdeki sakinleri güvenli bölgelere tahliye etmek için gereken her şeyin yapılması çağrısında bulundu.

Uçuşlar iptal edildi, okullar kapatıldı
Güney Kore İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı, bu gece itibariyle etkisini artırması beklenen tayfun sebebiyle henüz can kaybı bildirilmediğini açıkladı. Jeju’da en az 11 ev ve iş yerini su bastığı bildirilirken, 200’den fazla kişinin güvenlik endişeleri sebebiyle Busan ve öbür yakın kentlere tahliye edildiği ifade edildi. Öte yandan, Güney Kore’deki tayfun alarmı ulaşımı da olumsuz etkiledi. Ülke genelinde en az 360 uçuş ve 66 feribot seferi iptal edilirken, yetkililer iptal edilen seferlerin sayısının artabileceği uyarısında bulundu. Balıkçı kooperatifleri binlerce balıkçı teknesini limanlara çekerken, Busan ve çevresindeki bütün okulların yarın kapatılacağı ve çevrimiçi derslere geçileceği bildirildi. Öte Yandan bazı firmaların faaliyetlerini geçici süre ile askıya aldığı ya da personelini uzaktan çalışmaya teşvik ettiği öğrenildi.

Burak Ersoy

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.