adplus-dvertising

Güney Kore ve ABD savaş uçaklarından gövde gösterisi

Güney Kore ve ABD, 20 savaş uçağının yer aldığı ortak bir uçuş tatbikatında gövde gösterisi yaptı. Tatbikatın Kuzey Kore’nin son füze denemesinin sonrasında gelmesi dikkat çekti.
Takip et
Güney Kore ve ABD savaş uçaklarından gövde gösterisi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kuzey Kore’nin geçtiğimiz Pazar günü art arda 8 kısa menzilli balistik füze fırlatmasının sonrasında bölgede gerilim yükselirken, Güney Kore ve ABD’den yeni bir adım geldi. Güney Kore ve ABD Hava Kuvvetleri, 20 savaş uçağının katıldığı ortak uçuş tatbikatında sanki Kuzey Kore’ye gözdağı verdi. Güney Kore Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tatbikatın bugün Güney Kore’nin batı kıyısı açıklarında gerçekleştirildiği kaydedildi. Ortak uçuşta F-35A, F-15K ve KF-16 dahil olmak üzere 16 Güney Kore savaş uçağı ve ABD’ye ait 4 tane F-16 savaş uçağının yer aldığı söylendi. Tatbikatın “iki ülkenin Kuzey Kore’nin provokasyonlarına hızlı ve doğru bir biçimde cevap verme konusundaki kuvvetli yetenek ve kararlılığını gösterdiği” vurgulandı.

Güney Kore ve ABD savaş uçaklarından gövde gösterisi

Bölgede gergin günler

Kuzey Kore geçtiğimiz Pazar günü 35 dakikalık bir müddet zarfında 8 kısa menzilli balistik füze ateşleyerek bu senenin 18. silah testine imza atmıştı. Güney Kore ve ABD ise Pazartesi günü düzenledikleri ortak atış tatbikatında Pyongyang’a misilleme olarak 8 kısa menzilli füze ateşlemişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.