adplus-dvertising

Güney Kore Devlet Başkanı seçilen Yoon Suk Yeol resmen göreve başladı

Güney Kore’nin yeni devlet başkanı seçilen Yoon Suk Yeol, yemin ederek resmen göreve başladı.
Takip et
Güney Kore Devlet Başkanı seçilen Yoon Suk Yeol resmen göreve başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Güney Kore’de geçtiğimiz Mart ayında yapılan başkanlık seçimini kazanan Yoon Suk Yeol, bugün Seul’de gerçekleştirilen törende yemin ederek göreve resmen başladı. Ulusal Meclis binasında yaptığı konuşmada Kore Yarımadası’ndaki güvenlik ortamına geniş yer ayıran Yoon, “Bugün bana işittiğiniz güvenin verdiği sorumluluk ve bu büyük ulusu tekrardan inşa etme konusundaki ciddi görevin bilinciyle karşınızda duruyorum. Tehditleri barışçıl bir biçimde ortadan kaldırmak için Kuzey Kore ile diyalogumuz çok mühim” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore’nin nükleer silah programının yalnızca Güney Kore ve Kuzeydoğu Asya’nın güvenliği için değil, uluslararası camianın güvenliği için de bir tehdit olduğuna dikkat çeken Yoon, “Bu tehdidi barışçıl bir biçimde ortadan kaldırabilmek için diyalog kapısı açık kalacak” derken, nükleer silahsızlanmanın Kore Yarımadası ve ötesinde sürdürülebilir barış ve refaha katkıda bulunacağının da altını çizerek, “Kuzey Kore gerçekten nükleer silahsızlanmayı tamamlamaya yönelik bir sürece girerse, Kuzey Kore ekonomisini büyük ölçüde kuvvetlendirecek ve halkının hayat kalitesini artıracak bir plan sunmak için uluslararası toplumla beraber çalışmaya hazırız” şeklinde konuştu.

İpi göğüslemişti

Güney Kore’de geçtiğimiz Mart ayında yapılan ve ortalama 44 milyon seçmenin 10 farklı adaydan birini seçmek üzere oy kullandığı seçimde ipi göğüsleyen isim Halkın Kuvveti Partisi adayı Yoon Suk Yeol olmuştu. Ülkenin demokratik tarihindeki en çekişmeli başkanlık seçimi olarak gösterilen yarışın sonrasında zafer konuşması yapan Yoon, “Bu, yüce halkımızın zaferidir. Halkımıza layıkıyla hizmet etmek için anayasamıza ve parlamentomuza bağlılıkla, muhalefet partisiyle beraber çalışacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Hukuk kökenli başkan

5 sene boyunca Güney Kore’yi yönetecek olan 61 yaşındaki Yoon Suk Yeol’un Seul Ulusal Üniversitesi mezunu bir hukukçu olduğu biliniyor. Yoon Güney Kore’de 2019 ve 2021 seneleri arasında Başkan Moon Jae in döneminde başsavcı olarak görev yapmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.