Yüreklere Su Serpen Deprem Açıklaması: “2045 yılına kadar İstanbul’a deprem gelmez”

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’dan beklenen İstanbul depremi hakkında yeni bir açıklama geldi. Prof. Dr. Ercan katıldığı bir konferansta İstanbul depremi hakkında yüreklere su serpen bir açıklama yaptı.

Yüreklere Su Serpen Deprem Açıklaması: “2045 yılına kadar İstanbul’a deprem gelmez”
2045 yılına kadar İstanbul’da deprem beklemediğini söyleyen Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen depremin olması halinde Türkiye’ye çok zor anlar yaşatacağını da sözlerine ekledi. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin daveti ile tarihi ilçeye gelen ve konferans veren Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında konuştu. Leyla Dizdar Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansta konuşmacı olan Prof. Dr. Ercan, Kahramanmaraş merkezli 11 ilde meydana gelen deprem bölgesiyle ilgili konuştu. Deprem bölgesinde meydana gelen göçlerin durdurulması gerektiğini söyledi. Yaklaşık 2 milyon kişinin göç ettiğini ifade eden Ercan, bu göçlerin hemen durdurulması gerektiğini düşündüğü ifade etti. Deprem bölgesindeki illerin toplam nüfusu 13,5 milyon ve söylenenlere göre 9,5 milyon kişinin olduğunu belirten Ercan, gölerin durdurulması gerektiğini söyledi. Anadolu’nun tarım belleği olduğunu ve eğer çiftçilerin o bölgeden göç etmesi halinde kimin ekip biçeceğini söylediği sözler çok dikkat çekti.

"2045'e Kadar İstanbul'a Deprem Gelmez"

İstanbul’da beklenen depremle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ercan, "Umarım ki ben yanılmam 2045’e kadar İstanbul’a deprem gelmez." dedi. Eğer her an deprem olursa Kuzey Marmara bölgesinin zorluk çekeceğinden bahsetti. Sosyal medyadaki paylaşımı sonrasında gözaltı süreci yaşayan Ercan, bilim adamının görevi sadece depremin boyutlarını söylemek değil, o depremin sosyal medyada yaratacağı etkileri konusunda devleti uyarmakla da görevlidir şeklindeki sözleri dikkat çekti. Deprem bölgesinde oluştuğu söylenen olayların doğrudan devlet yetkililerine iletilmesinin bir ihbar olayı olduğunu sözlerine ekleyen Ercan, bu konuyu yanlış anlaşılma ve yorumlama olarak değerlendirdiğini ifade etti.
Yüreklere Su Serpen Deprem Açıklaması: “2045 yılına kadar İstanbul’a deprem gelmez”
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın