Türkiye Sandık Başında: Yurt Genelinde Oy Verme İşlemi Başladı

Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla Cumhurbaşkanı seçimi ikinci turu için oy verme işlemi başladı. Oy verme süreci saat 17.00'de sona erecek. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarışıyor.

Türkiye Sandık Başında: Yurt Genelinde Oy Verme İşlemi Başladı

Türkiye'nin 5 yıl süreyle görev yapacak yeni cumhurbaşkanını belirleyecek seçim, bugün saat 08.00 itibarıyla başladı ve saat 17.00'ye kadar devam edecek. Oylarını kullanmak için sandık başında bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacaklar.

Cumhurbaşkanı seçimi 2. turunda Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu yarışıyor. Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olarak yer alırken, Kılıçdaroğlu ise Millet İttifakı'nın adayı olarak seçmenlerin karşısına çıkıyor.

Seçmenler, oy kullanabilmek için Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası'nı içeren resmi bir kimlik belgesiyle oy kullanabilecekler. Kimlik belgesi, seçmenin kimliğini kesin olarak kanıtlayan bir resimli belge olmalıdır.

Seçmen bilgi kağıdı, oy kullanılacak yerin gösterildiği bir belge olup getirilmesi zorunlu değildir. Seçmen bilgi kağıdı eline ulaşmayan seçmenler, oy kullanacakları yer ve sandık bilgisini Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesinden öğrenebilecekler.

Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlar, oy verme yerine girişte yasaklanmıştır. Bu tür cihazlar, oy kullanma işlemi tamamlandıktan sonra sandık kuruluna teslim edilmelidir.

Seçmen, oy pusulasındaki adaylardan Recep Tayyip Erdoğan veya Kemal Kılıçdaroğlu'nu tercih ettikten sonra oy pusulasını zarfa koyarak sandığa atacak.

Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra kullanılan oyların sayımı ve dökümü yapılacaktır.

Hastalığı veya engeli nedeniyle yatağa bağımlı olan seçmenler için seyyar sandıklar oluşturulmuştur. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda oy kullanabilecekler.

Seçim sonuçlarının açıklanma süresi, oy verme işleminin tamamlanmasından sonra sayım ve döküm işlemlerinin bitirilmesine bağlıdır. Genellikle sonuçların birkaç saat içinde açıklanması beklenir, ancak tam zamanı kesin olarak belirtmek mümkün değildir.

 

 

Türkiye Sandık Başında: Yurt Genelinde Oy Verme İşlemi Başladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın