Türkiye Metamfetamin Kullanımında İlk Beşte Yer Alıyor

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin 2022 atık su raporuna göre, metamfetamine en fazla maruz kalınan şehirler arasında Çekya, Litvanya, Almanya, Türkiye ve Kıbrıs yer alıyor. Bu rapor, Türkiye'nin metamfetamin kullanımı açısından Avrupa'da önemli bir pozisyonda olduğunu göstermektedir.

Türkiye Metamfetamin Kullanımında İlk Beşte Yer Alıyor

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (EMCDDA), 2022 yılı atık su analizi ve uyuşturucu araştırması verilerini paylaştı. Araştırmaya göre, atık sularında en fazla metamfetamine rastlanan üç şehir Çekya'da yer aldı. Bu şehirleri Litvanya, Almanya, Türkiye ve Kıbrıs'taki şehirler takip etti.

EMCDDA, atık sulardaki uyuşturucu miktarına dayanarak bir şehirdeki uyuşturucu kullanımı hakkında çıkarımlarda bulundu. Bu verilere göre, amfetamin adlı sentetik uyarıcı maddeye en fazla İsveç, Belçika, Almanya, Hollanda ve Finlandiya'da rastlandı.

Metamfetamin kullanımı genellikle Çekya ve Slovakya'da yoğunlaşmıştır, ancak EMCDDA'nın verilerine göre Belçika, Kıbrıs, Almanya'nın doğusu, İspanya, Türkiye, Danimarka, Finlandiya, Litvanya ve Norveç gibi diğer Avrupa ülkelerinde de bu kullanıma rastlanmaktadır. Bu verilere göre, atık sularda rastlanan metamfetamin değerlerinin en yüksek olduğu üç şehir Ostrava, Prag ve Karlovy Vary oldu.

Rapor ayrıca metamfetamin kullanımında Çekya'yı Litvanya, Almanya, Türkiye ve Kıbrıs'taki şehirlerin takip ettiğini belirtti. Türkiye'de metamfetamin kullanımı en fazla İstanbul ve Adana'da tespit edildi. İstanbul'un atık sularında esrar, ketamin ve amfetamine, İstanbul ve Ankara'nın sularında ise eroin ve ekstaziye rastlandığı da raporda yer aldı.

Türkiye Metamfetamin Kullanımında İlk Beşte Yer Alıyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın