Türkiye Filistin'e asker gönderdi mi?

Filistin'in tapusu kimde, Filistin'e asker gidecek mi? Mescid'i Aksa'da İsrail güçleri tarafından Müslüman sivillere yapılan saldırı ardından tüm İslam alemi harekete geçti. Tepkilerin çığ gibi büyüdüğü Türkiye'nin ise Filistin'e asker gönderip gönderemeyeceği konuları yeniden gündeme geldi.

Türkiye Filistin'e asker gönderdi mi?
Özellikle sosyal mecralar üzerinde Türkiye'nin Filistin için askeri yardım yaptığına dair birçok videolar geziyor. Ancak videolar izlendiğinde farklı TSK operasyonları yada tatbikatlarına ait olduğu anlaşılıyor. Konu ile ilgili resmi yetkililerden henüz net bir cevap gelmezken Necmettin Erbakan'ın 1994'te Türk askerini El Halil'e gönderdiği karar akıllara geldi. Bugün ise gazeteci Taha Dağlı "Türk askeri Filistin'e gitse" adlı köşe yazısında, İsrail'in son saldırılarını ele alarak, çok iddialı bir konuyu gündeme getirdi. Türk askerinin Filistin'e gidip gidemeyeceğini ve bunun yasal süreçlerini anlatan Dağlı, 1997 yılında El Halil Caminde yaşananlar sonrası Mehmetçiğin Filistin'e konuşlandığını hatırlattı. Mevcut koşulların hatta daha ağırının şu anda mevcut olduğunu kaydeden Dağlı, böyle bir kararın uluslararası boyutunu da kaleme aldı.

TÜRKİYE FİLİSTİN'İ SAVUNACAK

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama ile saldırılar şiddetle kınandı. Açıklamada şöyle denildi: "İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyoruz." "İsrail Hükümetini saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyoruz" "Ramazan ayı boyunca Filistin halkının ibadet özgürlüğünü ve Harem-i Şerif'in statüsünü hedef almak suretiyle bu akşamki olaylara sebebiyet veren İsrail Hükümetini, sözkonusu provokatif ve saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyor ve aklı selime davet ediyoruz." Dün ise Sosyal medya üzerinden Mevlut Çavuşoğlu tarafından bir paylaşımda bulunularak "İsrail’in Mescid-i Aksa’daki masum insanlara karşı şiddeti bitmiyor. Bu vahşete ses çıkarmayanlar Orta Doğu Barış Sürecinden bahsetmesin. Filistinli kardeşlerimizin sesi olmaya, haklarını savunmaya devam edeceğiz!" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Filistin’e asker gönderecek mi?

Filistinli aktivist Fatıma Es-Sus (Umm Eymen) Türkiye halkı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a selam gönderdi. Umm Eymen, "İki gözümün nuru Erdoğan, hadi gel Filistin'i özgürlüğüne kavuştur." dedi. Osmanlı Devleti'nin Filistin'e hakim olduğu günlere atıfta bulunan Umm Eymen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye halkına, "Hadi gelin ve yeniden Osmanlı Devleti'ni kurun. Sadece 500 yıl değil, binlerce yıl beraber yaşayalım." çağrısında bulundu. Gazeteci Halis Mutlu, yaptığı açıklamada Kudüs bizim kırmızı çizgimiz olduğun söyleyerek, ‘Ey Müslümanlar kırmızı çizgimiz işgal altında ve yaşanan olaylar da ortada daha ne bekliyorsunuz" diye seslendi. Terör devletinin Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yapılan zulmüne karşı artık harekete geçilemsi gerektiğinin altını çizen Halis Mutlu, "Devletlerin kınamanın ötesine geçen açıklamalar yapması gerekir, yaptırımlar olması lazım. Asker göndermek dahil. BM, Kudüs’ün işgal altında olan bir şehir olarak kabul ediyor. İşgal altındaki bir toprak da Müslümanların ilk kıblesinde bu vahim olaylar yaşanırken, halen kınamakla kalıyorsak, bu bizim acziyetimizin ifadesidir. Asker göndermek dahi çok ciddi yaptırımların olması lazım. İsrail’in yalnızlaştırılması, izole edilmesi lazım." dedi. Öte yandan sosyal medyada da Türkiye’nin aynen Suriye, Libya ve Azarbaycan’da olduğu gibi Türk askerini gönderilmesi gerektiği, Mehmetçiğin Mescid-İ Aksa’yı koruyacak gücün Türk askeri olduğu da dile getirilmekte. Türkiye’nin Kudüs’e asker gönderilmesi konusunda Arap ülkelerine öncülük etmesi gerektiği de yine sosyal medyada konuşulan konular arasında. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu daha önce yaptığı açıklamada, şunları söylemişti: "İslam dünyası Filistinli kardeşlerimizin, Kudüs’ün korunması için ilk defa bir karar aldı. Kudüs’ün korunması için Kudüs’e uluslararası bir güç göndeceğiz. Bundan sonra İsrail istediği zaman Filistinli kardeşlerimize saldıramayacak."  
Türkiye Filistin'e asker gönderdi mi?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın