Haber.com

Türkevi saldırganının kimliği belli oldu

Saldırganın Meksika’dan ABD’ye kaçak girmiş Recep Akbıyık olduğu söylendi. Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberi…

Türkevi saldırganının kimliği belli oldu

ABD’deki Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu 33 katlı yeni Türkevi binasının girişindeki camları kıran saldırganın Recep Akbıyık adlı Meksika sınırından yasa dışı yollarla bu ülkeye giren Giresunlu bir Türk olduğu söylendi.

GİRESUN’A KAYITLI

New York Başkonsolosu Reyhan Özgür, şüpheli şahsın kimliğini Türk vatandaşlardan gelen ihbar telefonlarıyla belirlediklerini söylerken, Akbıyık’ın Türkiye’de “yaralama, tehdit ve uyuşturucu bulundurma” sebebiyle adli sicil kaydı bulunduğu ve Giresun nüfusuna kayıtlı olduğu kaydedidli. New York polisi başkonsolosluğun verdiği bilgi doğrultusunda, soruşturmayı hızlandırarak zanlının kaldığı evsizler barınağına baskın düzenlemesine karşın henüz yakalanamadı.

KORUMA VERİLMEMİŞTİ

ABD’ye geçen sene Meksika sınırından giriş yaptığı söylenen şüpheli hakkında yapılan ihbarlarda New York’un Long Island bölgesinde bir müddet benzin istasyonunda çalıştığı ve psikolojik problemleri olduğu kaydedildi. Başkonsolos Özgür, saldırı ardından yaptığı açıklamada, açılışı 2021 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Türkevi binasının güvenliğine yönelik tehditler konusunda New York Polis Teşkilatı’ndan devamlı bir güvenlik kulübesi tahsis edilmesi talebinde bulunduklarını hatırlatarak, bu isteklerine bugüne kadar olumlu cevap verilmediğini kaydetmişti.

Yayınlanma 2023-05-25 07:42:10
Okunma Sayısı 163
Bir Cevap Yaz

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?