Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak?

Seçimlerin tamamlanmasının ardından, sürecin nasıl işleyeceği merak konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu Cuma veya gelecek Salı günü Genel Kurul'da yemin etmesi bekleniyor. Aynı zamanda, kabine ve devletin üst düzey yöneticileri de belirlenerek göreve başlayacak.

Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak?


Bugün, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarını açıklaması bekleniyor. Bu sonuçların açıklanmasıyla birlikte, milletvekilleri 2 Haziran Cuma günü Meclis Genel Kurulu'nda yemin edecek ve Meclis Başkanı seçimi için 5 günlük adaylık süreci başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin töreni için ise iki farklı taslak program hazırlanmış durumda.

İYİ Parti'nin, AK Parti'nin yurt dışı oylarıyla bir milletvekilliği daha kazandığı Isparta ile ilgili olağanüstü itirazı YSK tarafından görüşüldü ve sonuçlanmasının ardından 28. Dönem Milletvekili seçimi kesin sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor. Yemin süreci, Meclis Başkanı seçimi ve komisyonların oluşturulması takvimi de bu açıklamayla birlikte başlayacak.

Milletvekillerinin yeminiyle birlikte Meclis Başkanlığı seçimlerine geçilecek. Aday olacak kişiler, yemin törenini takip eden 5 gün içinde Başkanlık Divanı'na başvuruda bulunacak. Başvuruların sona ermesini takiben 5. gün ise Meclis Genel Kurulu'nda Meclis Başkanı seçimi yapılacak. İlk iki turda üçte iki çoğunluk sağlanamaması durumunda üçüncü turda salt çoğunluk yeterli olacak.

Bakanlar Kurulu yemin töreni için iki ayrı taslak program üzerinde çalışılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 Haziran'da Moldova'ya gideceği, cuma günü ise öğlen Anıtkabir'i ziyaret edip ardından TBMM'de yemin edebileceği ifade ediliyor. Göreve başlama töreni ise akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenecek ve aynı akşam Erdoğan'ın yeni kabinesi açıklanacak. Ancak, Erdoğan'ın yemin etme işlemi 6 Haziran Salı gününe kadar uzayabileceği belirtiliyor. Yeni kabinede gözler olacak ve kabine üyelerinin milletvekili olarak görevlerine başlamadan önce yemin etmeleri bekleniyor.

Seçim Sonrası Nasıl Olacak: Erdoğan ne zaman yemin edecek? Bakanlar ne zaman açıklanacak?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın