Seçim gecesi neler yaşandı? İşte saat saat yapılan açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme işlemi saat 17:00’de tamamlandı. Yüksek Seçim Kurulu yayın yasaklarını saat 18:30 itibarıyla kaldırdı. İşte bu kararın sonrasında seçim neticeleri açıklanmaya başladı. Peki partilerden bu süreçte hangi açıklamalar geldi? İşte saat saat açıklamalar.

Seçim gecesi neler yaşandı? İşte saat saat yapılan açıklamalar!

Oy kullanma işlemi tamamlandıktan sonra Türkiye nefesini tuttu, seçim neticelerini beklemeye başladı.

"SANDIĞA SAHİP ÇIKIN" ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Erdoğan oy verme işleminin tamamlandığı saat olan 17:00'de sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. "Şuanda her zaman olduğu gibi sandıklara sıkı sıkıya sahip çıkma vakti" ifadelerini kullandı.

Benzer bir çağrı da Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu saat 17:57'de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Sandık tutanağı teslim edilene kadar sandıkların başından ayrılmayın" şeklinde konuştu.

Ve saat 18:30'da YSK Başkanı Ahmet Yener, kameraların karşısına geçti. Yener: "18.30 itibarıyla yayın yasaklarını kaldırmış bulunmaktayız" açıklamasında bulundu.

İLK AÇIKLAMA ÖZTRAK'TAN GELDİ

İlk neticelerin gelmesi ile beraber ilk açıklama saatler 19:12'de CHP Sözcüsü Faik Öztrak'tan ilk değerlendirme geldi.Öztrak: "Vatandaşların bizim açıklamalarımızı takip etmelerini bekliyoruz"

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Saat 19:36'da ise bu defa Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim netice verilerinin paylaşımına dönük açıklamaları eleştirdi.

İşte bu açıklamalara tepki AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi. Çelik, saat 20:15'te kameraların karşısındaydı. Çelik: "Anadolu Ajansı’nı bizi verileri manipüle etmekle suçluyor. Çok utanç verici bir açıklamadır." şeklinde konuştu.

21.30'da CHP Genel Merkezi'nden ikinci açıklama gene Yavaş-İmamoğlu'ndan geldi.

ALİ İHSAN YAVUZ MUHALEFETİ ELEŞTİRDİ

Saat 21:50'de AK Parti'den Ali İhsan Yavuz''dan CHP'nin önde olduğumuz sandıklara AK Parti itiraz ediyor eleştirilerine cevap verdi.

Yavuz, "Bizim önde olduğumuz sandıklar yansımıyor diyorlar hayır itirazlar uzun süre almaz. bundan sonra olacak itirazlar. Sandıklarla alakalı itirazlar olabilir" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 22:03'te "Oy sayımı da halen sürerken, alelacele neticeler açıklamaya kalkmak, milli iradenin gaspı manasını taşır" şeklinde konuştu.

Saat 22:11'de ise CHP lideri Kılıçdaroğlu CHP'lilere sandık başlarından ayrılmayın uyarısı yaptı..YSK'ya veri girişi eleştirisi getirdi. "YSK'yı da sorumlulağa davet ediyorum. Elimizde ıslak imzalı tutanaklar var."

YENER: VERİ GİRİŞİNDE AKSAMA YOK

YSK Başkanı Yener, saat 22:43'te veri girişinde gecikme yok açıklaması yaptı.

Yener, saat 01.33'te yaptığı açıklamada genel açılan sandık oranını yüzde 87,13 olarak açıkladı.

Parti genel merkezlerinden açıklamalar gece boyu sürdü.

Seçim gecesi neler yaşandı? İşte saat saat yapılan açıklamalar!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın