Oyuncular Sendikası'ndan Kızılcık Şerbeti Tepkisi

RTÜK'ün Kızılcık Şerbeti dizisine verdiği 5 kez program durdurma cezasını ‘sansür’ olarak değerlendiren Oyuncular Sendikası, "Sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engellemeler son bulmalıdır" diyerek tepkilerini ortaya koydu.

Oyuncular Sendikası'ndan Kızılcık Şerbeti Tepkisi
Oyuncular Sendikası, Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti adlı diziye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen 5 kez program durdurma cezasını ‘sansür’ olarak değerlendirdiklerini belirterek, karardan dönülmesi için çağrıda bulundu. Laik ve muhafazakâr yaşam tarzı süren iki farklı ailenin çatışmasını konu alan Kızılcık Şerbeti dizisinde, son dönemde "muhafazakar aile yapısına saldırıldığı" öne sürülerek hedef haline getirilmişti. RTÜK, dizinin bazı sahnelerinde ‘kadına şiddetin özendirildiği’ gerekçesiyle kanala 5 kez yayın ve program durdurma ile üst sınırdan idari para cezası vermişti. RTÜK kararının "çifte standart" içerdiğini vurgulayan kesimden tepkiler gelmişti. Dizinin başrol oyuncuları ve izleyicileri Twitter üzerinden ‘RTÜKKızılcıkŞerbetineDokunma‘ etiketiyle tepkilerini yansıtmıştı. Oyuncular Sendikası da yaptığı yazılı açıklamada, cezayı ‘sansür’ olarak değerlendirdiklerini belirterek, karardan dönülmesi çağrısında bulundu.

"Sansürü Kabul Etmiyoruz"

Diziye verilen cezanın uygulanması halinde oyuncuların ve teknik ekibin yaşayacağı mağduriyete de değinilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Toplumun kutuplaştırıldığı, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin arttığı, 6284 sayılı kadına karşı şiddetin önlenmesi kanununun yürürlükten kaldırılmasının konuşulduğu günlerde, söz konusu dizideki eleştirel sahnelerin ‘kadına şiddet’ olarak algılanmasını hayretle takip ediyor ve bu sansürü kabul etmiyoruz. Oyuncular Sendikası olarak soruyoruz: Yayının durdurulma süreci boyunca hem oyuncuların hem de teknik ekibin maddi ve manevi olarak mağduriyetleri nasıl giderilecektir? Bu süre boyunca çalışmayacak olan oyuncular ve teknik ekipler hayatlarını nasıl devam ettireceklerdir? Sansür; oyuncuların çalışma hayatlarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle karardan vazgeçilmeli, sanatsal ifade özgürlüğünün önündeki engellemeler son bulmalıdır."
Oyuncular Sendikası'ndan Kızılcık Şerbeti Tepkisi
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın