MİT Başkanı İbrahim Kalın: Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam

Hakan Fidan’dan boşalan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’na İbrahim Kalın atandı. Göreve atandıktan sonra sosyal medyadan ikinci paylaşımını yapan Kalın, “Güzel ülkem için durmak yok, yola devam. Kuvvetli, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam.” ifadelerini kullandı.

MİT Başkanı İbrahim Kalın: Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2010'dan bu yana Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı olan Hakan Fidan'ı, Dışişleri Bakanı olarak atandı. Hakan Fidan'ın sonrasında MİT'in başına geçecek isim merak konusu oldu.

İBRAHİM KALIN ATANDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Twitter'dan yaptığı açıklamada İbrahim Kalın'ın MİT Başkanı olarak atandığını duyurdu. Açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı'na Sayın İbrahim Kalın'ı atamıştır." ifadelerine yer verildi.

"KUVVETLI, GÜVENLİ, BAĞIMSIZ TÜRKİYE"

İbrahim Kalın, MİT Başkanı olarak atanmasının sonrasında sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Kalın, "Güzel ülkem için durmak yok, yola devam…" şeklinde konuştu. Kalın bu açıklamasından bir saat sonra ise şu ifadeleri kullandı: "Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı görevini şahsıma tevdi eden Cumhurbaşkanımız Sn. @RTErdogan'a şükranlarımı arz ediyorum. Yeni görevim dolayısıyla tebrik eden ve dualarını esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kuvvetli, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam."

İBRAHİM KALIN KİMDİR?

İbrahim Kalın, Erzurum İspirli bir ailenin çocuğu olarak 1971 senesinde İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarih bölümünde 1992 senesinde lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans tahsilini İslâm düşüncesi ve felsefe alanında Malezya'da tamamladı. George Washington Üniversitesi'nde beşerî bilimler ve mukayeseli felsefe alanında Molla Sadra'nin Bilgi Teorisi ve Anti-Subjektivist bir Epistemolojinin İmkânı başlıklı teziyle 2002 senesinde doktor oldu. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Incelemeleri Merkezi'nde akademik incelemeler yaptı. College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi'nde İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üstüne dersler verdi. Toshihiko Izutsu'nın İslam'da Varlık Düşüncesi ve Şazelîyye tarikatının Darkavîyye kolunun kurucusu Mulay el-Arabi ed-Darkavî'nin Bir Mürşidin Mektupları isimli kitabı ile Halil İnalcık'ın "İstanbul: Bir İslâm Kenti" isimli makalesini Türkçeye çevirdi.

2020'DE PROFESÖR OLDU

2005-2009 seneleri arasında Siyaset, Ekonomi ve Toplum Incelemeleri Vakfı'nın kurucu başkanlığını yaptı.2007 senesinde İslam ve Batı başlıklı kitabı yayımlandı. Bu çalışmasıyla Türkiye Yazarlar Birliği'nin Fikir Ödülü'nü kazandı. Macmillan Encyclopedia of Philosophy, Encyclopedia of Religion ve Oxford Dictionary of Islam gibi ansiklopedilere katkılarda bulundu. 2014 senesinde Akıl ve Erdem, 2015 senesinde Varlık ve İdrak, 2016 senesinde ise Ben, Öteki ve Ötesi: İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş başlıklı kitapları yayımlandı. 2011 senesinde Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevellî heyeti üyeliğine atandı. 2019 senesinden itibaren İbn Haldun Üniversitesi'nde İslam felsefesi alanında lisansüstü öğrencilerine dersler vermektedir. Kalın, 29 Mayıs 2020 senesinde profesör unvanını almıştır.

CUMHURBAŞKANLIĞI BAŞDANIŞMANLIĞI YAPTI

2009'da dış politikadan sorumlu başbakan başdanışmanlığı görevine getirildi. Ocak 2010'da kurulan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün ilk koordinatörü oldu. 2012 senesinde başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevini üstlendi. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olmasıyla beraber cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcılığı görevine getirildi. 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından büyükelçi sıfatı verilerek cumhurbaşkanlığı sözcüsü tayin edildi. 2018 senesinden itibaren Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu başkan vekilliği ve cumhurbaşkanlığı başdanışmanlığı görevlerini de yürüttü. Kalın, MİT Başkanı olarak atandı. İbrahim Kalın, evli ve 3 çocuk babasıdır.

MİT Başkanı İbrahim Kalın: Güçlü, güvenli ve bağımsız Türkiye için çalışmaya devam
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın