Kira yardımı kaç TL olacak? Bakanlıktan memura kira desteği açıklaması!

En düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılmasının sonrasında kira yardımı gelecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, fahiş kira artışlarının önüne geçmek için yasal düzenleme yapıldığını, memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı verileceğini açıkladı. Peki memura kira yardımı ne kadar olacak?

Kira yardımı kaç TL olacak? Bakanlıktan memura kira desteği açıklaması!

Memura kira yardımı için düğmeye basıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, fahiş kira artışlarının önüne geçmek için yasal düzenleme yapıldığını, büyükşehirlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı verileceğini açıkladı.

''KİRA KATKISI VERECEĞİZ''

Büyükşehirlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı vereceğiz. TOKİ eliyle bölgemize yeni konutları süratle kazandırıp arz talep dengesini sağlayacağız. Şimdiden TOKİ için yerler bakmaya başladık arkadaşlarımızla birlikte ve alakalı kurumlarımızla birlikte.

DIŞİŞLERİ BAKANI MÜJDEYİ VERDİ!

Bakan Çavuşoğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Önce Rusya- Ukrayna savaşı, sonra asrın felaketi depremler, arz- talep dengesini bozdu. Fakat bu problem yalnızca meydana gelen krizlerin neticesi değil; fırsatçıların da kurnazlığından kaynaklı. Bu ahlaki de değil, insani de değil. Yasal düzenlemelerle ve ilave önlemlerle gereğini yapacağız. Büyük kentlerde memurlara il ve ilçe bazında kira katkısı vereceğiz. TOKİ eliyle bölgemize yeni konutları da süratle kazandırıp, arz- talep dengesini sağlayacağız."

KİRA ARTIŞLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Vatandaşlarımızın en çok dile getirdiği mühim üç problemi çözmek için Cumhur ittifakı olarak çalışmalarımızı başlattık. Bunlardan ilki Antalya'mızdaki fahiş kira artışları. Önce Rusya-Ukrayna savaşı sonra asrın felaketi depremler arz talep dengesini bozdu. Fakat bu problem yalnızca meydana gelen krizlerin neticesi değil fırsatçıların da kurnazlığından kaynaklanıyor. Bu ahlaki de değil insani de değil. Yasal düzenlemelerle ve ilave önlemlerle gerekeni yapacağız.

MEMURLARA KİRA YARDIMI NE KADAR?

Memura klra desteğinin ne kadar yapılacağı da henüz açıklanmadı. Bakan Çavuşoğlu'nun kira desteğine ilişkin yaptığı açıklama şöyle:

"Kampanya sürecinde hemşehrilerimizle buluşmalarımızda talep ve problemleri da dinleme, gözlemleme fırsatımız oldu. Bu doğrultuda vatandaşlarımızın en çok dile getirdiği mühim iki problemi çözmek için Cumhur İttifakı olarak çalışmalarımızı başlattık. Bunlardan ilki Antalya'mızdaki fahiş kira artışları. Önce Rusya-Ukrayna Savaşı, sonra asrın felaketi depremler, arz talep dengesini bozdu. Fakat bu problem yalnızca meydana gelen krizlerin neticesi değil, fırsatçıların da kurnazlığından kaynaklı. Bu ahlaki de değil, insani de değil."

MEMURA KİRA YARDIMI MÜRACAAT KOŞULLARI NELER?

Memura kira yardımı açıklaması ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

AK Parti kamu çalışanlarının sosyoekonomik şartlarını iyileştirmek maksadıyla bölgesel geçim endekslerini dikkate almayı taahhüt etti.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yaşayan devlet memurları için yapılacak düzenlemeler ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da görev yapan meslektaşlarına benzer ödemelerin yapılması sağlayacak.

Memurlara kira yardımı ile büyükşehirlerdeki memurlar için il ve ilçe bazında kira katkısı sağlanacağını açıklayan Bakan Çavuşoğlu, konuya ilişkin bilgi verdi.

Ancak şu an için proje henüz tamamlanmadığından müracaat koşulları da kamuoyu ile paylaşılmadı.

"KONUT TALEBİNİN YÜZDE 80'İ KARŞILANIR"

SGK Uzmanı Özgür Kaya ise yasal düzenlemeye oturtularak kirada fahiş artışların önüne geçilebileceğini belirtti.

''Hükümetin bugünkü siyasi iktidarın konut üretmede TOKİ vasıtasıyla yaptığı çalışmalara bakıldığında performansın gayet olumlu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 2 sene içinde arzı artırarak yüzde 100 olmasa da yüzde 80 seviyesinde talebi karşılayacağını söyleyebiliriz. Büyükşehirlerdeki fiyat artışlarının önüne geçmesine vesile olacaktır.

Dışişleri bakanının açıklamasında memurlara kira konusundaki yardım da gündeme geldi. Bu günlerde en çok konuştuğumuz konu memur maaş artışlarında. 12 bin lira seviyesinde memurun maaşı mevcut. İstanbul'da bir konutta 7-8 bin lira kira ödemeniz gerekiyor. 12 bin maaş alan memurun bu kirayı karşılaması söz konusu değil. Taban aylığın 22 bin liraya yükseltilmesi öngörüldü. Fiyat artışının fahiş yükseldiği illerde bu artışın önüne geçilecek, memura katkıyla yasal düzenlemenin acilen yapılması gerekiyor.''

Kira yardımı kaç TL olacak? Bakanlıktan memura kira desteği açıklaması!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın