İş dünyasından Erdoğan’a peş peşe tebrik!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sona ermesinin sonrasında dün akşam iş dünyasından da peş peşe açıklamalar geldi. Ekonomi dünyasının temsilcileri seçimden galip ayrılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. Özellikle demokrasi vurgusu yapılan açıklamalarda iş dünyası temsilcileri seçim sebebiyle oluşan belirsizlik döneminin de geride kaldığının altını çizdi. Açıklamaların satır aralarında yeni döneme ilişkin beklentiler dile getirildi. Bu isteklerin başında enflasyonla mücadele, rekabetçi kur ve iş dünyası ile kuvvetli iletişimi olan bir kabine vardı.

İş dünyasından Erdoğan’a peş peşe tebrik!

‘ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu:

"Seçimlerde gösterdiği başarıyla milletimizin teveccühünü kazanan Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Türkiye’de bir kez daha milli irade tecelli etmiş ve milletimiz ferasetiyle tercihini yapmıştır. İkinci tur oylamasında milletimiz geleceğine ve demokrasiye sahip çıkarak, ülkemizin kuvvetli ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Artık Seçim dönemi bitti. Dün, dünde kaldı. Bugün yeni şeyler söyleme zamanı. Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kutladığımız bugünlere nasıl gelindiğini daha iyi anlama, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında daha huzurlu, mutlu ve müreffeh bir Türkiye için daha fazla çalışma zamanı."

‘BELİRSİZLİK SONA ERDİ’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe:

"Seçmen büyük bir demokratik olgunlukla sandık başına giderek tercihini yaptı. Öncelikle sonucun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçimlerin tamamlanmasıyla beraber belirsizlik ortamı son buldu. Artık bütün enerjimizle işimize odaklanmanın zamanı geldi. İhracatta zor bir dönemden geçtiğimizin altını çizmem gerekiyor. Yılbaşından bu yana maliyetlerdeki yüksek artışa karşın kurun baskılanması ihracatçılarımızın rekabetçiliğine zarar verdi. Bazı pazarlarda kayıplar yaşamaya başladık. Yeni dönemden umutluyuz. Imalatı ve ihracatı iyi bilen, küresel ticaretin dinamiklerine hâkim bir ekonomi yönetimiyle problemlerin üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz."

‘ODAKLANMA VAKTİ’

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan:

"Milletimiz demokrasi geleneğine yakışır bir olgunlukla; ülkemizi 5 sene daha yönetme yetkisini Sayın Erdoğan’a vermiştir. Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Neticeler ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Artık ülkemizin temel meselelerine odaklanma zamanı. Hep beraber, ekonomimizi gelişmiş bir noktaya taşıyarak huzurlu bir refah toplumu için çalışma vakti."

‘KAZANIMLAR HIZLANACAK’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç:

"2023 bizim için özel bir sene, yapacak çok işimiz var. Daha çok imalat, ihracat ve istihdam için yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düşüyor. Türk özel sektörü olarak, kazanımlarımıza yenilerinin ekleneceği, kalkınmanın kartopu gibi hızlanacağı günleri beraber kuracağız. Türk halkının teveccühüyle tekrardan Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyorum. Neticeler hayırlı olsun. Seçim süreci geride kaldı. 85 milyon, birlik ve beraberlik içinde 21’inci yüzyıl yürüyüşümüze devam etmeliyiz."

‘BÜTÜN ENERJİMİZ EKONOMİDE OLSUN’

Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyor, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçimin demokrasiye yaraşır, barışçıl ve güvenli şartlarda, huzurla gerçekleşmesi en büyük sevincimiz. Kazanan demokrasi ve Türkiye olmuştur. Bütün enerjimizi, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında ülkemizi ekonomik ve sosyal alanda daha da ileriye götürecek adımları atmak için harcayacağımızı umuyorum."

‘KABİNEYE BÜYÜK GÖREV’

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran:

"Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu huzur ve güven içinde tamamlanmış, Sayın Erdoğan, kendisine duyulan güveni pekiştirmiş, milletimiz tarafından Türkiye’yi yeni yüzyılına taşımak üzere görevlendirilmiştir. Cumhurbaşkanımızı kutluyor, seçim neticelerinin ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Türkiye’yi ikinci yüzyılına daha kuvvetli ve müreffeh bir ülke olarak taşımak için Cumhurbaşkanlığı kabinemize büyük görevler düşüyor. Reel sektör olarak biz de ekonomik, sosyal ve siyasi olarak Türkiye markasını kuvvetlendirmek için hükümetimizin yanında olarak birlik, beraberlik içinde çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz. İzmir Ticaret Odası (İZTO): Yoğun katılımla gerçekleşen seçimin kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Cumhurbaşkanlığı görevini bir defa daha üstlenen Sayın Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. senesinde, ülkemizin bütün kurumlarıyla, hep beraber üreteceğimiz, kentimize ve ülkemize katkı sağlayacağımız nice günler temenni ediyoruz.

YENİ ADIMLAR HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan:

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyoruz. İki hafta önceki milletvekilliği seçiminde parlamentoya girmeye hak kazanan siyasi partileri ve milletvekillerini tekrardan kutluyoruz. Seçim ardından yeni yürütme ve yasama organlarının ülkemizin ekonomik, demokratik, sosyal ve çevresel açıdan gelişmişlik düzeyini uluslararası standartlarda önde bir konuma yükseltecek adımları hızla yaşama geçirmesi önem taşıyor. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken, iş dünyası olarak Cumhuriyetimizin muasır medeniyet seviyesini aşma hedefi doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz."

MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı:

"Milletimiz istikrardan yana iradesini net bir biçimde ortaya koydu. Şuanda Türkiye Yüzyılı’nda kuvvetli Türkiye idealiyle beraber çalışmaya, ülkemiz için hep birlikte üretmeye devam edeceğiz." Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel: "Sonucun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim süreciyle başlayan belirsizlik dönemi son buldu. Yeni dönemde hem demokrasimizi hem de ekonomimizi daha da kuvvetlendirecek adımların hızla atılacağına inanıyorum. Enflasyonla mücadele yeni dönemin en öncelikli gündemi olacak. Enflasyonla mücadelede devletimize her türlü katkıyı vermeye devam edeceğiz."

İş dünyasından Erdoğan’a peş peşe tebrik!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın