İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Cahit Turhan'a Kanal İstanbul Cevabı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın Kanal İstanbul için İBB ile protokol yapıldığı açıklamasına cevap vererek, "23 Haziran 2019’da geçmişe dönük bu ve bu tür tüm anlaşmaları halk iptal etti" dedi.

Gündem 09.12.2019, 15:06 09.12.2019, 15:06 Niyazi Topcu
12
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan Cahit Turhan'a Kanal İstanbul Cevabı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan'ın Kanal İstanbul projesiyle alakalı olarak "İBB ile protokol yaptık” sözlerini değerlendirdi. "Talihsiz bir açıklama" diyen İmamoğlu, "Kaldı ki 23 Haziran 2019’da geçmişe dönük bu ve bu tür tüm anlaşmaları halk iptal etti zaten” ifadelerini kullandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, canlı yayınlanacak Meclis toplantısı öncesinde MHP, İYİ Parti ve CHP gruplarına ziyaretlerde bulundu. Her partiyle ortak konularının “İstanbul” olduğunu vurgulayan İmamoğlu, ziyaretlerin sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. İmamoğlu, Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın, Kanal İstanbul projesine yönelik, “İBB ile protol yaptık” sözleriyle alakalı soruya, “2012, 2014, 2015, 2016 hatta 2018’de de o dönemin yetkilileri ile aralarında yapılmış protokoller var kurum içinde. Ama protokol deyince Sayın Bakan, zannedersiniz ki, imzayı attık iş bitti. Eğer Sayın Bakan’ı bir imza kurtaracaksa ya da İstanbul’u bir imza mahvedecekse, hiç kusura bakmasın yani bu konuda da araştırma yapmamış. Sayın Bakan’ı hep uyarıyorum, araştırarak ve süreci derinlemesine analiz ederek beyanatta bulunması ile alakalı. Ama ne yazık ki talihsiz bir açıklama. Kaldı ki 23 Haziran 2019’da geçmişe dönük bu ve bu tür tüm anlaşmaları halk iptal etti zaten” cevabını verdi.

İLK ZİYARET MHP GRUBUNA

İmamoğlu, Meclis oturumu öncesinde sırasıyla MHP, İyi Parti ve CHP’li mensupları, Saraçhane merkez binadaki grup salonlarında ziyaret etti. Ziyaretlerde İmamoğlu’na, CHP Grup Başkanvekili Doğan Subaşı da eşlik etti. İmamoğlu, ilk ziyareti MHP grubuna yaptı. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve MHP’li üyelere başarılar dileyen İmamoğlu, “Bu hafta, yoğun bir hafta. Bütçe haftası. Bir nevi 2020’yi konuşacağız. Umarım hayırlı bir sonuç ile oluşsun. Birkaç aylık yoğun geçiş döneminden sonra sizi ziyaret edelim dedik. Hem de bu haftanın önemine binaen varsa uyarılarınız ya da ifade etmek istediklerinizi onları işitmek isteriz” şeklinde konuştu. Yılmaz da MHP grubu olarak İmamoğlu’nun ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Her birimizin bu kadim kente bir borcu var. Biz, İstanbul’un hayrına olacak her şeyde varız. İstanbul’un hayrına olacak çalışmalarınızda MHP olarak hem İstanbul’a olan borcumuzu hem de bu ülkeye olan borcumuzda sizlerle beraber olacağız. Bunu da bilmenizi isteriz” diyerek konuştu. İmamoğlu’nun ikinci durağı, İyi Parti grubu oldu. İyi Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da partili arkadaşlarına eşlik etti. İmamoğlu, buradaki konuşmasında, “Meşakkatli bir sene geçirdik. 2020’ye hazırlık dönemindeyiz. Stratejik plan ve bütçemiz gündemde. Dolayısıyla yoğun bir içerik var. Farklı bir dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum, özellikle stratejik plan hazırlığında. Daha kapsayıcı ve toplumun içinde olduğu bir süreç oldu. Sağ olsunlar İyi Parti de katılım gösterdi bize. Mecliste de gene aynı dille insanlara anlatacağız ve inşallah iyi bir başlangıç olsun 2020 diyerek umut ediyoruz. Uyumlu bir süreç yönettiklerini görüyorum. Yanı sıra İyi partinin teklifleri de bize yön verici oluyor. O konuda arkadaşlarımıza hem il başkanımızın huzurunda teşekkür ediyorum” diyerek konuştu. İmamoğlu, son ziyaretini CHP grubuna gerçekleştirdi. Yoğun geçen seçim süreçleri sebebiyle görevlerine 3 ay gecikmeli başlamak mecburiyetinde kaldıklarını vurgulayan İmamoğlu, “3 ay geç başladığımızdan ötürü, stratejik plan olsun, bütçe olsun üst üste binmiş biçimde Aralık ayında önümüze geldi. İnşallah bu hafta ikisi hakkında süreci en sağlıklı biçimde istişare ederek, birlikte 2020’yi planlayacağız. Aynı zamanda bir 5 senelik stratejik planı da hep birlikte planlamış olacağız. Önceliğimiz İstanbul ve İstanbul’un geleceği. Hepimiz partilerimizi temsil edebiliriz ama meclise girildiği andan itibaren toplumun çıkarı ve bu kentin geçmişine saygı duyarak, geleceğe hazırlanmasını başarma duygusuyla hareket etmemiz gerektiğini sizler en az benim kadar iyi biliyorsunuz. Dolayısıyla gerçekten seçkin bir tavırla, örnek bir tavırla, diyalog tavrı ve çabasıyla umuyorum en doğru kararı verebiliriz diyerek çalışırız” şeklinde konuştu.

"İSTANBUL YANLIŞLARIN BEDELİNİ AĞIR ÖDÜYOR"

“Türkiye’nin başka bir süreç yaşadığı ortadır” diyen İmamoğlu, “İBB, farklı bir iktidar süreci yaşıyor. 25 senelik bir süreçten sonra geldiğimizde her şeyin bir anda normalleşmesini beklemekte normal değil. Bir gün, 3 ay, 5 ay sonra her şeye alışılsın diyerek beklemek de doğru değil. İnsani değil. Yani iktidar olmuşsunuz, kaybetmişsiniz… İster istemez bir alışma süreci geçecek. O bakımdan bu süreci en makul tavırlarla, en uzlaşmacı ve ‘Sizi anlıyoruz’ diye, “Haklısınız ama vaziyet bu şekilde. Gelin hep beraber İstanbul için beraber çalışalım” diyebilmelisiniz. Bu mühim bir şey. Normalde 3 derin nefes alıp konuşuyorsanız, 13 derin nefes alıp konuşmalısınız. Bu tavrın İstanbul’a yararı vardır. İstanbul çok derin nefes alıp doğru işlerin yapılması gereken bir kenttir. Eksikliklerin ve yanlışlıkların bedeli çok ağır ödüyor. Ve ne yazık ki bir siyasi partinin ya da birisi şeklinde konuştu diyerek yanlışı savunmaktan sakınmayan ve onun peşinden koşan birçok insanı görüyoruz. Üzülüyorum. Yanlışı savunan insanlar görüyorum hem devletin üst kademelerinde hem de burada. Ama bizler toplumu ve süreci rehabilite etmeliyiz. Umuyorum iyi bir günle başlayan ve iyi bir haftayla bitireceğimiz bir dönem olsun” dedi.

AKP GRUBUNA NEDEN ZİYARET YAPILMADI?

İmamoğlu, parti ziyaretlerinin sonrasında kameraların karşısına geçip, basın mensuplarının sorularını cevapladı. İmamoğlu, “AKP grubuna neden ziyaret gerçekleştirilmedi” sorusuna, “AK Parti’den de randevu istedik fakat bugün grup toplantılarını kendi il binalarında yapacaklarını ifade ettiler. Fakat meclise yetişeceklerini söyledikleri için uğrayamadık ama aynı fikirlerimi meclis kürsüsünden de gene AK Partili meclis mensuplarına de ifade edeceğim” cevabını verdi. İmamoğlu’na, “Bütçe görüşmeleri yapılacak. Nasıl bir meclis bekliyorsunuz” sorusu da yöneltildi. İmamoğlu, bu soruyu, “Elbette münakaşalar olacaktır. Önemli olan İstanbul halkının kazanması için ortak akılda buluşabilmek. Bazı siyasi cümleler söylenebilir belli kesimler beni duysun diyerek. Her siyasi parti için bu geçerli. Ama orası gerçekten bu halka ait bütçenin yönetimine dair kararların alındığı yer. O bakımdan günün sonunda gerçekten ortak akılla, sağ duyuyla ve bu kentte yaşayan 16 milyon insan için, en doğruyu nasıl yapabiliriz kaygısı ile hareket edip, karar verilmeli. Cumaya karar süreceği için belki bugün bütçenin ayrıntıları görüşülmez, başka bir gün görüşülür. Kararlar alınacak. Sonuçta mühim bir hafta geçireceğiz. Hem stratejik plan, ki neredeyse 250 bine yakın insanın etkileşimi ile oluşmuş belki de dünya tarihinde de çok rastlanılmayan bir kapsayıcılıkla oluşmuş bir stratejik plan gündeme olacak. Gene bütçe ve 2020’nin yol haritası inşallah İstanbul için hayırlı olur” biçiminde cevapladı.

ULAŞTIRMA BAKANI'NIN 'İBB İLE PROTOKOL İMZALANDI' AÇIKLAMASINA YANIT

İBB Başkanı, “Ulaştırma Bakanı, Kanal İstanbul projesiyle alakalı uygulama noktasında İBB hakkında bakanlıklar arasında işbirliği protokolleri bulunduğunu belirtti. Yeni bir protokol mü söz konusu? Önceki dönemlerde imzalanmış protokoller var ise akıbeti ne olacak, fesih söz konusu olacak mı” sorularına ise şu cevabı verdi: “2012, 2014, 2015, 2016 hatta 2018’de de o dönemin yetkilileri ile aralarında yapılmış protokoller var kurum içinde. Ama protokol deyince Sayın Bakan, zannedersiniz ki, imzayı attık iş bitti. Eğer Sayın Bakan’ı bir imza kurtaracaksa ya da İstanbul’u bir imza mahvedecekse, hiç kusura bakmasın yani bu konuda da araştırma yapmamış. Sayın Bakan’ı hep uyarıyorum, araştırarak ve süreci derinlemesine analiz ederek beyanatta bulunması ile alakalı. Gene uyarımı yapmış olayım. Ama ne yazık ki talihsiz bir açıklama. Kaldı ki 23 Haziran 2019’da geçmişe dönük bu ve bu tür tüm anlaşmaları halk iptal etti zaten. Yeni bir dönem başladı. Yani sesini çıkarmayan, ilgilenilmeyen değil, yeni bir dönem başladı. O bakımdan biz, 2019 23 Haziran itibari ile İstanbul’un konularına başka bir gözle bakıyoruz. Toplumun yararını mı, bu kentin yararına mı? O gözle baktığımızda da Kanal İstanbul hakkında fikrimiz nettir. Bu netliğimizi Sayın Bakan 16 milyon insan nezdinde hala hissedememiş diyerek anlıyorum. Anlayacaktır. Hiçbir hukuki geçerliliği olmayan anlaşmalar. Örnek X senesinde, 2014’te 2015’te neyse, tüm anlaşmalar var. ‘Şu planını sizin Bimtaş şirketiniz yapsın. Şu plan sürecini kurumununuz şu birimi tamamlasın’ diyerek karşılıklı protokoller… Onlar öyle bağlayıcılığı ve geçerliliği olan işler değildir. Bakanlık yazar ama o tebliği alan ve yorumlayan buradaki kurumlar var. Arkadaşlarım zaten lüzumlu yanıtları yazacaklar. Niçin geçersiz olduğu ya da hangi işlemin yapılması gerektiği ile alakalı. Ki altını çiziyorum bakın bu tür meseleler protokol ile olmaz. Yani adeta İBB olarak bir yeri sattık, bakanlık da aldı, iş bitti… Bu şekilde bir şey değil ki. 16 milyon insanın hayatından bahsediyoruz. Yani bu kenti tehdit eden unsurlardan bahsediyoruz. Gene söylüyorum. İçeriği boş, talihsiz bir Ulaştırma Bakanı açıklaması daha.”

"HEP OLACAK DIŞ ARAYIŞIMIZ"

İmamoğlu, “Devlet bankalarıyla alakalı problem hala devam ediyor mu? Dış kaynak arayışınız var mı şu aşamada” sorusuna, “O bitmeyecek, hep olacak dış kaynak arayışımız. Devlet bankalarında bir değişim olduğunda gene ilk sizi keyifle bilgilendireceğim. ‘Bak ne güzel kredileri açmışlar, veriyorlar yardımcı oluyorlar’ diyeceğim. Hiç kuşkunuz olmasın” cevabını verdi. İmamoğlu, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarıyla alakalı dava sürecini soran basın mensuplarını, “Dava devam ediyor. Son itiraz süresinin dolmasına bir gün kala Devlet Demiryolları savunmasını verdi. Mahkemenin kararını bekliyoruz. Hukukun, toplumun vicdanını ahlakını koruyucu bir karar almasını bekliyoruz. Bu konuda hukukun bütün süreçlerini analiz ettiğimizde, hukukçu görüşlerini aldığımızda da bu şekilde bir ihalenin tamamlanmasının mümkün olmadığı yönünde. Hukukun en doğru kararı vermesini bekliyoruz” biçiminde cevapladı.

"BU MAKAMLARA KİN İŞİTMEK İÇİN GELMEDİK"

İmamoğlu, “Personel servisleri ihalesi neticelendi mı” sorusuna, “Henüz sonuçlanmadı bildiğim kadarıyla. Araştırıyor arkadaşlarım, inceliyorlar. Tabi ihalede bakılan şey, en uygun ihaleyi kimin aldığı ve almadığı arasında bakılan şey ve onun denetlenme süreci. Biz, sürece öyle bakıyoruz. Geçmişte ihaleyi o aldı, şuanda o alıyor gibi olaya sığ bakmaksınız. Olaya şu şekilde bakıyoruz: Haksızlık ya da usulsüzlük var mı? Ya da orda gene bir haksız rekabet oluşmuş mu? ‘Onu inceleyin’ dedim arkadaşlarıma. Onu inceliyoruz. Ben, bir belediye başkanı olarak adlarla, şahıslarla ilgilenmiyorum. İlgileri devam ediyor, görüyorum. Ama ben ilgilenmiyorum o tarafla. (Bazı medya gruplarını kast ederek) Onların alakaları bize devam ediyor. Biz, birçok insana ve birçok kuruma ahlaklı davranış ile alakalı da ders vermek zorundayız. Çünkü ülkenin iyi örnekleri görmesi gerekir. Biz, bu makamlara kin işitmek için gelmedik, nefret işitmek için gelmedik. Adaletli bir süreci yönetmek için geldik. O anlamada da yolumuza devam ediyoruz. Ama gene de bir haksız rekabet oluşmuşsa, ‘Bunu inceleyin analiz edin’ talimatını verdim. ‘O gözle bakın’ dedim. Ama günün sonunda biri hak etmişse, ondam sonra da sıkı bir denetimle işini yapacak. Sıkı denetim ona ait bir sıkı denetim değil. Herkes için aynı şey geçerli” cevabını verdi.
Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Klibinizde Kim Oynasın İsterdiniz?
Klibinizde Kim Oynasın İsterdiniz?
Namaz Vakti 20 Ocak 2020
İmsak 06:50
Güneş 08:21
Öğle 13:17
İkindi 15:42
Akşam 18:04
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@