Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
KAPALI
20°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Gündem En çok mülteci Türkiye'de! BM sıralamayı açıkladı

En çok mülteci Türkiye'de! BM sıralamayı açıkladı

Birleşmiş Milletler Göç Örgütü'nün yayımladığı son rapora göre Türkiye, dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke sıralamasında bir kez daha öne çıktı.
yazar
Didem Bektaş
Editör
En çok mülteci Türkiye'de! BM sıralamayı açıkladı

Birleşmiş Milletler Göç Örgütü'nün yayımladığı son rapora göre Türkiye, dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke sıralamasında bir kez daha öne çıktı.

Dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke sıralaması açıklandı

İki yılda bir yayınlanan rapor, Türkiye'nin mülteciler için önde gelen varış noktası olma konusundaki sürdürülebilir konumunun altını çizerek, ülkenin bu ayrıcalığa 2015 yılından bu yana art arda yedinci kez sahip olduğunu gösteriyor.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2022 yılı verilerini yansıtacak şekilde, Türkiye'nin çoğunluğu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 3,6 milyon mülteciyi barındırmaya devam ettiğini ortaya koyuyor.

Kilit göç koridorlarının altını çizen raporda, ABD-Meksika sınırı en aktif sınır olarak tanımlanırken, Türkiye-Suriye sınırı dünya çapında göç yoğunluğu açısından ikinci sırada yer alıyor.

Ayrıca rapor, göç kalıplarına da ışık tutuyor ve Almanya'yı Türk göçmenlerin ana varış noktası olarak gösteriyor. Türkiye-Almanya rotası dünyanın en yoğun 16. göç rotası olarak yer alıyor ve küresel göç trendlerinin dinamik doğasının altını çiziyor.

Raporun bulgularında trajik olaylar da yer alıyor; 2023'te Türkiye'nin güneydoğusunu ve Suriye'nin kuzeyini vuran şiddetli depremler nedeniyle 50.000'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

Sonuç olarak, çoğu deprem nedeniyle yerlerinden edilen tahminen 2,7 milyon kişi ya etkilenen bölgelere taşındı ya da başka yerlere sığınmak üzere kaçtı.

Rapor, küresel göç dinamiklerinin daha geniş bir resmini çiziyor ve dünya çapında tahminen 281 milyon insanın uluslararası göçmen statüsüne sahip olduğunu ve 117 milyonunun zorla yerinden edilmiş olduğunu ortaya koyuyor. Özellikle mülteciler küresel nüfusun yaklaşık yüzde 3,6'sını oluşturuyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Afrika Birliği, İsrail'in Refah'a yönelik saldırısını kınadı

Afrika Birliği, İsrail'in Refah'a yönelik saldırısını kınadı

Sponsorlu bağlantılar