Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Akif Çağatay Kılıç Atandı

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Akif Çağatay Kılıç'ın Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atandığı ve aynı zamanda Büyükelçilik unvanının kendisine verildiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Akif Çağatay Kılıç Atandı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan kararnameye göre, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin ilgili maddeleri uyarınca Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine atandı. Aynı zamanda Kılıç'a "Büyükelçilik" unvanı da verildi.

Akif Çağatay Kılıç, 1976 yılında Almanya'nın Siegen kentinde doğdu. Ailesinin Türkiye'ye dönmesinin ardından İstanbul'da lise eğitimini tamamladı. Lisans eğitimini ise Hertfordshire Üniversitesi'nde "Siyaset ve Avrupa Çalışmaları" bölümünde aldı.

Kılıç, Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi alanında eğitim gördükten sonra Sabancı Holding Universal Trading UK Şirketi'nde İngiltere'de görev aldı. Daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nde Danışman olarak çalışmaya başladı. Başbakanlık Müşaviri ve Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevlerde bulunan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde uzun süre kurmay ekibinde görev yaptı.

Ayrıca, Kılıç özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendiği süre boyunca Erdoğan'ın tercümanlığını yaptı. 12 Haziran seçimlerinden sonra milletvekili seçilen Kılıç, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki görevine başladı. Gençlik ve Spor Bakanı olarak da görev yapan Kılıç, aynı zamanda İstanbul Milletvekili olarak seçildi ve TBMM Dışişleri Komisyon Başkanlığı görevini sürdürdü.

Akif Çağatay Kılıç, Almanca ve İngilizce dillerini ileri düzeyde bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Akif Çağatay Kılıç Atandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın