Bu mahallede muhtarlık 1 asırdır aynı ailede

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı 100 hane ve 572 nüfusu olan Bakletepe Mahallesi’nin muhtarlığını, ortalama 1 asırdır aynı aile yürütüyor. 24 senedir mahallenin muhtarlığını yapan Naci İşkol (52), dedesinin ortalama 20, 104 yaşında ölen babasının ise 54 sene muhtarlık yaptığını belirtti. İşkol, “Görevimi severek sürdürüyorum. Bir dahaki dönemde de mahalle sakinleri beni aday gösterirlerse gene onlara hizmet için bu görevi seve seve yaparım” şeklinde konuştu.

Bu mahallede muhtarlık 1 asırdır aynı ailede

Bu mahallede muhtarlık 1 asırdır aynı ailede

İpekyolu ilçesinin Baklatepe Mahallesi’nin muhtarlık görevini ortalama 1 asırdır İşkol ailesi sürdürüyor. Ailenin 3'üncü kuşak muhtarı Naci işkol, muhtarlık mührünü 1999'da babasından aldı ve son yerel seçimlerde de tekrardan muhtar seçildi. 24 senedir muhtarlık yapan 5 çocuk babası İşkol, daha önce köy, 2012 ise şehrin büyükşehir olmasıyla mahalle statüsü kazanan Baklatepe'ye hizmet ettiğini söyledi. İşkol, tarihini tam bilmemekle beraber dedesinin ortalama 20, 1945'te muhtar olan ve 104 yaşında yaşamını yitiren babasının da 54 sene muhtarlık yaptığını belirtti.

'BENDEN SONRA DA OĞLUMUN BU GÖREVİ YAPMASINI İSTERİM'

Severek yaptığı görevini sürdürmek istediğini, yaptığı çalışmalar sayesinde de 7'den 70'e herkes tarafından sevildiğini anlatan İşkol, "Mahallemiz, cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var. Babamın vefatından sonra 1999 yerel seçimlerinde muhtar seçildim. Babamın muhtarlığı döneminde bile yaşı sebebiyle işlerini ben takip ediyordum. Görevin inceliklerini de ondan öğrendim. Öte Yandan mahallede yaşayanlar akrabalara minnettarım. Resmi kurumlarla diyaloğum çok iyi. Mahallemizin her sokağına parke taşı döşedik, kendi olanaklarımızla cami yaptık, okulumuzu onardık ve sulama maksatlı gölet yaptık. Öte Yandan çalışmalarımız devam ediyor. Elimizden geldikçe hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Özellikle geleceğimizin teminatı olan çocuklarla aram çok iyi. Mahallemizde yaşayanların takdiridir, ama benden sonra da oğlumun bu görevi yapmasını isterim. Ben de mahallede yaşayan herkesin hizmetkarıyım" şeklinde konuştu.

'BEN BIRAKSAM DA MAHALLELİ BIRAKMAZ'

Mahallede yaşayanlarla akraba olduklarını söyleyen İşkol, "Ara Sıra kızıyordum ama karşı çıkmıyorlar. Aynı biçimde onlar da beni eleştirdiklerinde ben saygı duyuyorum. Birbirimize nazımız geçiyor. Yani karşılıklı bir saygı, sevgi var. Aile olarak 100 senedir muhtarlık yapıyoruz. Bundan sonraki seçimlerde ben muhtarlığı bıraksam da onların beni bırakacağını düşünmüyorum" diyerek konuştu.

Mahallenin imamı Abdulgaffar Çeşit ise muhtar Naci İşkol’dan memnun olduklarını söyleyerek, "6,5 senedir bu mahallede imamlık yapıyorum. Çok iyi bir muhtar. Güzel hizmetleri ve güzel diyaloglarından dolayı herkes tarafından seviliyor" ifadelerini kullandı.

Bu mahallede muhtarlık 1 asırdır aynı ailede
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın