Ankara’daki görüntüler dehşete düşürmüştü! Her yağmurda şelaleye dönen bina

Ankara’da dün sağanak sebebiyle sel sularının girip, balkondan şelale gibi aktığı apartmanın eksi 1’inci katındaki 2 daire daha önce de 2 defa su bastığı, bu yüzden de boş bırakıldıkları gün yüzüne çıktı. Öte yandan AFAD tarafından bugün için yapılan açıklamada; ‘Meteoroloji’den alınan verilere göre bugün Ankara’da sağanak yağmur beklendiği ve sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerektiği söylendi.

Ankara’daki görüntüler dehşete düşürmüştü! Her yağmurda şelaleye dönen bina

Ankara'da dün etkili olan sağanakta cadde ve sokaklar göle döndü, birçok ev ve iş yerini su bastı. Yenimahalle ilçesi Şentepe Kayalar Mahallesi'ndeki Abı Yaşam Turkuaz Konutları’nda 15 katlı apartmanı da su bastı. Yokuş aşağı akan sel suyu, yol kenarındaki apartmanın eksi 1’inci katındaki 2 dairenin pencerelerinden girip, öbür taraftaki balkonlardan çıktı. Balkonlardan şelale gibi akan sel suyu cep telefonu kameralarına yansıdı. Aynı daireleri daha önce de 2 defa su bastığı, bu yüzden boş olduğu öğrenildi.

Suyla dolan katın alt katında oturan Sosun Kahraman (70), su baskını sırasında 5 kişi evde olduklarını ve balkondan boşalan suyun bir kısmının evlerine girdini belirtti. Kahraman, "Birden içeriye su girdi. Torunlarım ‘Bizi dışarıya çıkarın’ diyerek ağlamaya başladı, çok korktular. Ev su dolunca çocukları aldım yukarıya, dışarı çıktım. Ben eve geldiğimde her taraf su dolmuştu. Bu evi 3’üncü sel basışı, artık bir çözüme kavuşmalı. Yetkililer tedbir almalı, biz evin içerisini yaptırsak gene aynısı oluyor" şeklinde konuştu.

Binada oturan Ahmet Eroğlu ise "Burayı 3'üncü defa su basıyor. Buradaki olay tamamen sokağın kavisli olup, içerisinin su dolmasından kaynaklanıyor. Altyapı, mazgalları kaldırmadığı için tüm su bu sokağa doluyor. Sonra binanın içerisine doluyor. Su alan dairenin penceresi de kottan yarım metre aşağıda. Binaya ait bir daire. Can kaybı olmaması için o daire boş duruyor" şeklinde konuştu.

AFAD’DAN ŞİDDETLİ YAĞIŞ UYARISI

Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yurdun çeşitli bölgelerinde yaşanabilecek muhtemel şiddetli yağışlara karşı vatandaşlara tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulundu.

AFAD tarafından yağışla alakalı yapılan açıklamada, "Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler ve yapılan son değerlendirmelere göre, İç Ege, İç Anadolu'nun Kuzeyi, Batı ve Orta Karadeniz'de Beklenen Güçlü Yağışlara Dikkat! Bu kapsamda yağışların; İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Akdeniz’in Toroslar Mevkii; Sakarya, Isparta, Kayseri, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri ile Konya'nın kuzey ve batı ilçelerinde güçlü ve yer yer çok güçlü olması beklenmektedir.

Vatandaşlarımızın ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, ani güçlü rüzgar, kısa zamanlı fırtına ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını; taşkın riskine karşı dere yataklarından uzak durulması gerektiğini önemle hatırlatıyoruz" ifadeleri yer aldı.

BOLU'DA SAĞANAK; DERELER TAŞTI, ABANT YOLUNDA GÖÇÜKLER OLUŞTU

Bolu'da sağanak sebebiyle dereler taştı, ağaçlar devrildi, Abant Gölü Milli Parkı yolunda göçükler oluştu.

Şehirde günlerdir süren sağanak, bugün etkisini artırdı. Sağanak sebebiyle dereler taştı; Abant Gölü Milli Parkı yolunda göçükler oluştu. Küçük çaplı heyelanların da meydana geldiği yolda; tatilciler, araçları ile kontrollü geçiş yaptı. Dere kenarındaki çam ağaçları da devrilerek taşan suya karıştı. Abant Gölü Milli Parkı'ndaki mesire alanlarıysa su ile kaplandı. Sağanağın sonrasında ekipler, iş makinesi ile bölgede çalışma başlattı.

Ankara’daki görüntüler dehşete düşürmüştü! Her yağmurda şelaleye dönen bina
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın