adplus-dvertising

Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Trafik sigortasında yaklaşık fiyat yüzde 6 düştü. Mayıs ayında, yıl başına oranla arabalarda primler yüzde 4 azalırken, geçen yıl ile mukayese edildiğinde ise fiyat aynı kaldı.
Takip et
Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Trafik sigortasında bedeni ve değer kaybı tazminatlarında değişiklik içeren yasa yasalaştı ve Resmi Gazetede yayınlayarak yürürlüğe girdi; münakaşa da bitti. Şimdilerde, yeni düzenlemenin fiyatları nasıl etkileyeceği konuşuluyor.

Bir süredir de kulağıma, ‘trafik sigortasında fiyatlar garip biçimde düşüyor’ söylemleri geliyor. Hatta eş dost arayıp, ‘fiyatlar düşüyormuş doğru mu?’ diyerek de soruyor. İşin aslı astarı nedir diyerek hem araştırdım hem sigortacılarla da konuştum. Evet, trafik sigortası primlerinde bir düşüş var. Anlatayım; ama önce şu tespiti yapayım.

Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Trafik sigortasında primler, illere, araç gruplarına, şoförlerin hasar geçmişine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından, yani devlet tarafından tespit ediliyor.

Devlet bir tavan fiyat belirliyor, sigorta firmaları bu fiyatın üstüne sigorta satamıyor ama isteyen firma SEDDK’ın tespit ettiği fiyatın altında primle sigorta yapabiliyor.

Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Bu uygulama kapsamında da sigorta firmalarının her ay trafik sigortası primlerini yüzde 1 oranında artırma hakkı bulunuyor.

Yani, sigorta firmalarının bu senenin ocak-mayıs, 5 aylık dönemde trafik fiyatlarını yüzde 5 artırmış olmaları gerekiyor. Peki, öyle mi?

YAKLAŞIK FİYAT 777 LİRA Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

2021’in ocak-mayıs dönemi, 5 aylık verilerine baktım. Araba, kamyon, otobüs, traktör gibi bütün araç grupları hesaba katıldığında, mayıs sonu itibariyle, yaklaşık trafik sigortasının primi 777 lira.

Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Nisan ayında yaklaşık fiyat 796 lira, mart ayında 808 lira, şubat ayında 816 lira, ocak ayında ise 827 liraymış. Sene başından bu yana trafik sigortasının fiyatı yüzde 6.4 düşmüş.

Bir de 2020’nin ilk 5 aylık dönemi ile mukayese ettim. Geçen seneni ocak-mayıs döneminde yaklaşık fiyat 776 liraymış. Son bir senede trafik fiyatında aşağı yukarı hiç artış yapılmamış. Bu haliyle son bir senedir trafikte prim artmıyor diyebiliriz.

OTOMOBİLLERDE YÜZDE 4 DÜŞTÜ Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Tabi bu, yaklaşık fiyat. Araç gruplarına göre vaziyet değişiyor. Örneğin, arabalarda bu senenin ocak ayında yaklaşık fiyat 629 lirayken, mayıs ayında yüzde 4.4 düşerek, 602 liraya gerilemiş.

Aynı biçimde kamyonetlerde de 5 ayda trafik primi, yüzde 5’e yakın düşmüş. Buna karşılık taksilerde yüzde 3, minibüs ve otobüslerde yüzde 4, kamyonlarda yüzde 3.4 fiyatlar artmış. Kabaca, arabaların primleri düşerken, ticari araçların fiyatı yükselmiş.

Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Araç gruplarındaki fiyatları 2020’nin ilk 5 ayı ile de mukayese ettim. Arabalarda geçen yılın mayıs ayına göre bu yıl prim yüzde 5 azalmış.

Taksilerde yüzde 14, minibüslerde yüzde 13, otobüslerde yüzde 15, kamyonlarda yüzde 16 fiyat artışı meydana gelmiş. Kamyonetlerde ise yüzde 3.4 prim düşmüş.

PRİMLER ARTAR MI? Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Sigortacılarla da konuştum; dertliler. Dövizdeki artış sebebiyle onarımlarda parça maliyetlerinin arttığını ve son bir senede yüzde 30 gibi bir maliyet artışı yaşadıklarını söylüyorlar. Enflasyonun ise yüzde 17’lerde olmasına karşın arabalarda trafik sigortası fiyatlarının düştüğünü, öbür araç gruplarında ise fiyat artışının yüzde 4’lerde kaldığını belirtiyorlar. Sigortacılar, devletin kendilerine tanıdığı aylık yüzde 1’lik fiyat artışını bile şoförlere yansıtma-dıklarını da belirtiyorlar. Bu aşamada akıllara üç soru geliyor. Fiyat düşüşünün sebebi ne, sürdürülebilir mi ve üçüncüsü de önümüzdeki günlerde maliyet artışları ve enflasyon sebebiyle firmalar trafikte fiyat artışına gider mi? Esasında fiyat düşüşünün belli bir sebebi yok; firmalar arasındaki rekabet diyebiliriz. Bu da tüketicinin lehine. Sürdürülebilir mi? Sigortacılar sürdüreceklerini söylüyorlar. Özellikle trafik sigortasındaki son kanun ile sigortadan ödenecek vefat ve sakatlık tazminatı hesaplamasına standart gelmesi ve değer kaybı tazminatlarında yeni düzenleme yapılması ile beraber fiyatlar artmayacak, bu seyirde gidecek gibi gözüküyor.

Güncel trafik sigortası fiyatlarında düşüş var!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.