adplus-dvertising

Güncel akaryakıt fiyatları! 12 Mayıs 2022 benzin kaç para oldu?

Brent petrol fiyatı dün 108 doların üstüne çıkmasının sonrasında bu sabah düşüşe geçti. Bu hafta 110 doları test eden ABD ham petrolü ise 100 doların altına geriledi. Petrol fiyatlarında Çin’deki salgına yönelik iyimserliği daha temkinli hale dönmesiyle yükseliş yerini düşüşe bıraktı. Petroldeki hareketlilik neticesinde vatandaşlar akaryakıt fiyatlarını da incelemeye başladı. İşte güncel petrol ve akaryakıt fiyatlarına ilişkin son dakika gelişmeleri…
Takip et
Güncel akaryakıt fiyatları! 12 Mayıs 2022 benzin kaç para oldu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Brent petrolün varil fiyatı dün 108 doların üstünü gördü. Yükselişte küresel petrol arzında meydana gelen belirsizlikler etkili oldu. Fakat Çin’deki koronavirüs vaka sayılarındaki azalma ile yükseliş bu sabah yerini düşüşe bıraktı. ABD ham petrolü bu hafta 10 dolardan fazla düşüşle 100 doların altına geriledi. Brent petrol ise şu sıralar yüzde 1,3 düşüşle 106 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

PİYASADA ARZ ENDİŞESİ

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri enerji bakanlarının, küresel petrol talebinde toparlanma meydana geldiğinde, bazı üretici ülkelerin imalat kapasitelerindeki düşüş sebebiyle ihtiyacı karşılamakta zorlanabileceklerine ilişkin açıklamaları piyasalarda arz endişelerine yol açtı. Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Avn da Rus yayın kuruluşu Sputnik’e verdiği demeçte, ülkesinin gelecek 5 seneye kadar petrol ve gaz imalatını artırma imkânının olmadığını belirtti.

Güncel akaryakıt fiyatları! 12 Mayıs 2022 benzin kaç para oldu?

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) mensubu ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırım paketinin kapsamını belirlemek üzere yürüttüğü müzakereler devam ediyor.

Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemlerinin küresel ekonomide gerilemeye neden olabileceği ve bunun da küresel petrol talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişeler ise petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne göre, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre ortalama 1,6 milyon varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların ortalama 457 bin varil azalacağı yönündeydi.

Güncel akaryakıt fiyatları! 12 Mayıs 2022 benzin kaç para oldu?

MORGAN STANLEY’DEN PETROL TAHMİNİ

Sene ilerledikçe petrol stoklarının azalmaya devam etmesini ve atıl kapasitenin düşmesini bekleyen Morgan Stanley imalatın yükseltilmesi için yatırımların hala ılımlı bir seviyede kalmaya devam edeceğini öngörerek brent petrol fiyatında artışın süreceğini tahmin etti. Morgan Stanley brent petrol fiyatının 130 dolar/varile doğru gideceğini öngördü.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Güncel akaryakıt fiyatları! 12 Mayıs 2022 benzin kaç para oldu?

Dünya piyasasına yön veren petrol olarak tanımlanan brent petrolün piyasadaki vaziyeti sonrası akaryakıt, motorin ve benzin fiyatları son vaziyet merak ediliyor. Dün benzin litre fiyatına gece yarısından itibaren 78 kuruşluk zam yapılmıştı. Buna göre İstanbul’da benzinin litre fiyatı 21 lirayı aştı. İşte güncel fiyatlar…

İSTANBUL
Benzin: 21,12 TL
Motorin (Mazot): 22,06 TL

ANKARA
Benzin: 21,21 TL
Motorin (Mazot): 22,10 TL

İZMİR
Benzin: 21,23 TL
Motorin (Mazot): 22,15 TL

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.