adplus-dvertising

Gümüş fiyatları tepe takla oldu! Düşüş devam ediyor… Gümüş alınır mı?

Gümüş fiyatları dün Temmuz 2020 seviyelerine geri döndü. Toparlanma uğraşına karşın dip seviyelerdeki hareketini sürdüren gümüşün ons fiyatı için analistler yeni tahminde bulundular. Ons gümüş için 23 dolar tahmini yapan analistler, gümüşte alım fırsatının ne zaman gelebileceğine ilişkin değerlendirmede bulundular. İşte gümüş fiyatlarına ilişkin son dakika haberinin ayrıntıları…
Takip et
Gümüş fiyatları tepe takla oldu! Düşüş devam ediyor… Gümüş alınır mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Değerli metaller bu hafta küresel büyüme endişelerinin artmasıyla değer kaybediyor. Değerli metallerden gümüş dün yüzde 2,5 kayıpla 21,67 dolara gerileyerek Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü. Gümüşte 26,13 dolar seviyesinde karşılaşılan direnç sonrası başlayan düşüş 21,27 desteğine kadar devam etti. 21,27 seviyesinden alınan destekle de toparlanmalar görülüyor.

Gümüş fiyatları tepe takla oldu! Düşüş devam ediyor… Gümüş alınır mı?

Analistlere göre, toparlanmanın devamında 22,10 ve 22,76 direnç olarak izlenebilir. 21,27 seviyesinin aşağı yönlü kırılması ve altı fiyatlamada ise 20,60 ve 19,46 doların destek yaratabileceği uyarısı yapılıyor. Fakat analistler, ons gümüşte 21 dolarda kuvvetli bir destek bölgesi oluştuğunu belirtiyor. Ons gümüş toparlanma girişiminde bulunduğunda öncelikle 22 dolar bölgesinde kurulu olan güçlü direnç bariyerini kırması gerekiyor. Kıymetli metalin 22 dolar ile 22.40 dolar aralığındaki satışla karşılaşma ihtimali görmekle beraber uzmanlar, metalin 22,40 doları yukarı yönde kırarsa hızlı kazanımlar gösterebileceğini düşünüyor. Böylelikle fiyatların ons başına 23 dolara kadar çıkabileceği ifade ediliyor.

ALTIN/GÜMÜŞ RASYOSU 85’E TIRMANDI

Bu arada Altın/gümüş oranı 85 üstünde konumlanırken ekonomide işlerin yolunda gitmediğinin sinyalini veriyor. Bu orana bakıldığında ons gümüşün piyasada olması gereken seviyenin çok altında ucuz konumlandığı görülüyor.

Gümüş fiyatları tepe takla oldu! Düşüş devam ediyor… Gümüş alınır mı?

Yatırımcı girişi altından daha az olduğu için bu senenin ilk çeyreğinde gümüş fiyatları oldukça az artış gösterebildi. Kuvvetli tüketici elektroniği talebine karşın, Çin’in üretim sektörlerinin karantina sırasındaki zayıflaması gümüşe olan tüketim talebi için risk yaratıyor. Bununla beraber, fotovoltaik talebin yanı sıra elektrikli araç (EV) sektöründen gelen talep, daha temiz enerjiye olan geçiş sürecinde devam ediyor.

GÜMÜŞ İÇİN ALIM FIRSATI

Gümüş fiyatları tepe takla oldu! Düşüş devam ediyor… Gümüş alınır mı?

Ons gümüşün avantajı olarak yorumlanabilecek bir olgu da ABD Dolar endeksinin bazı uzmanlara göre zirveye yakın olması ve olası gevşemelerde gümüşün cazibesinin artacak olması. ABD Dolar endeksi kıymetli metaller ile ters yönde hareket ediyor ve kıymetli metal fiyatlarını baskılıyor. (DÜNYA)

Reuters’ta yer verilen habere göre ise ABD’li kurumsal yatırımcının gümüş sattığını söyleyen Analist Ross Norman, “Gümüş altından daha hızlı düşüyor. Bu bütün kompleks için düşüş işareti. Çin’de devam eden karantinalarla beraber endüstriyel metaller zorlanıyor” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.