adplus-dvertising

Gülhane Parkı’nda 1 buçuk milyon lale telef oldu!

Ramazan Bayramı boyunca kapasitesinin 10 katı kadar ziyaretçi ağırlayan Gülhane Parkı’nda yer verilen 1 buçuk milyonu aşkın lalenin büyük çoğunluğuna, fotoğraf çekilmek isteyenler tarafından zarar verildi.
Takip et
Gülhane Parkı’nda 1 buçuk milyon lale telef oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ramazan Bayramı boyunca kapasitesinin 10 katı kadar ziyaretçi ağırlayan Gülhane Parkı’nda yer verilen 1 buçuk milyonu aşkın lalenin büyük çoğunluğuna, fotoğraf çekilmek isteyenler tarafından zarar verildi. Parktaki görüntü tepkilere neden oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri, parkta çalışma başlattı.

LALELERİ EZEREK FOTOĞRAF ÇEKTİRDİLER

Günlük ziyaretçi kapasitesi 15 bin 600 olan Gülhane Parkı, Ramazan Bayramı boyunca kapasitesinin 10 katı kadar ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bu yoğun alaka, Gülhane Parkı’na ekilen 1 milyon 575 bin lalenin büyük bir kısmının zarar görmesine neden oldu. Lalelerle beraber fotoğraf çektirmek isteyenler, onları ezerek poz verdi. Lalelerin ezilmiş, koparılmış görüntüleri de vatandaşın tepkisine neden oldu. 4 senedir Gülhane Parkı’nda çalışan Peyzaj Mimarı Ayşe Hocaoğlu da, “Bayramda büyük bir yoğunluk vardı. Önceki yıllardan daha çok bir yoğunluk vardı. Bu yoğunluk biraz kontrolden çıktı. Fotoğraf çekmek ya da alıp götürmek için bir biçimde zarar verdiler. Şu an bu ezilen laleleri kaldırıyoruz, başka yapabileceğimiz bir şey yok” şeklinde konuştu.

YOĞUNLUK KONTROLDEN ÇIKTI

Peyzaj Mimarı Ayşe Hocaoğlu, “Gülhane Parkı içerisine ortalama 1 milyon 575 bin soğanlı bitki dikildi. Laleler çıktıktan sonra insanları engellememek için rahatça görebilsinler ve fotoğraf çekilebilsinler diyerek biz koyduğumuz koruyucu tedbirleri kaldırıyoruz. Bayramda büyük bir yoğunluk vardı. Önceki yıllardan daha çok bir yoğunluk vardı. Bu yoğunluk biraz kontrolden çıktı. Fotoğraf çekmek ya da alıp götürmek için bir biçimde zarar verdiler. Şu an bu ezilen laleleri kaldırıyoruz, başka yapabileceğimiz bir şey yok. Tamamen bittiği noktada da kaldırıp, toprağı havalandırıp başka çiçeklerle şekillendireceğiz burayı. Biz alanları tasarlarken insanların fotoğraf çekebileceği biçimde desenlerin boylarını ağırladık” diyerek konuştu.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Gülhane Parkı’nı ziyarete gelen Varol Tekin, “Bu laleler çok güzeldi ama şuanda gördüm ve içim acıdı. Bunları yapana insan demeye bin şahit gerekir. Bu tablo utanç verici” şeklinde konuştu. Tülay Sülün de, ‘Gerçekten içler acısı, bu nasıl bir vicdan. Nereden bakarsanız bakın burada fotoğraf çekebiliyorsunuz. Geldiğimiz yolda tamamının içine girmişler. Önceden bu şekilde değildi. Gerçekten içim doldu” diyerek konuştu. Aydın Palasoğlu, “Her yıl Gülhane Parkı’na gezmeye geldiğini söyleyen, ‘Biz buraları daha temiz, daha güzel, daha nezih diyerek geldik ama maalesef çok kötü bir vaziyette. Biz buraya geldik, üzüldük, şuanda de üzülerek çıkıp gideceğiz” ifadelerini kullandı. Nihal Palasoğlu, “Biz de paylaşıyoruz, gelemeyenler de gelip görsün istiyoruz. Üzerine oturmadan da resim çekilebilir. Yanına çömelerek de resim çekilebilir. Resmen katledilmiş, adeta bile bile yapılmış. O kadar çok üzüldük ki. Bunlar hem Türkiye için bir masraf hem de yazık, onlar da canlı” şeklinde konuştu. İBB tarafından gerçekleştirilen “İstanbul Lale Bayramı” kapsamında şehrin bir çok noktasına milyonlarca lale dikilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.