Gül yağının kilosu 6 bin dolara geriledi

Isparta’da yılda ortalama 15 bin ton gül çiçeği üretimi yapılıyor. 1 kilogram gül yağı ise 5-6 bin dolara satılıyor. Gül yağının önceki yıllarda 12-13 bin Euro’dan alıcı bulduğu kaydedildi.

Isparta’da bir kozmetik firmasında çalışan kimyager Ahmet Doğaner, kente çok büyük ekonomik katkı sağlayan gül çiçeğinden elde edilen gül yağının, kozmetik sektöründe de kullanıldığını söyledi. Gülü Isparta’ya ilk diken kişi olan Gülcü İsmail Efendi’yi rahmetle andıklarını aktaran Doğaner, “Kendileri Isparta’ya çok büyük ekonomik katkı sağlamıştır. Bizler de yolundan devam ediyoruz. Gülcülük Ispartamız için çok önemli bir geçim kaynağı. Yaklaşık 15 bin kişi, Isparta ve Göller Bölgesi’nde gül tarımı, gül kozmetiği ve gül üretimiyle gelir kaynağına sahip” diye konuştu.

YILDA 15 BİN TON ÜRETİM

Gül yağından başlayarak, kozmetik ürünlerine kadar birçok ürünün üretiminin gerçekleştiğini anlatan Ahmet Doğaner, “Gül, ülkemiz açısından döviz girdisine sahip ürün. Isparta’da gül sezonunda yaklaşık 15 bin ton gül çiçeği üretilmektedir. Bu gül çiçeği, gül konkreti ve gül yağı şeklinde, 3 ana başlık altında ham madde üretimi gerçekleşmektedir. Yaklaşık 3 bin 500 kilo gül çiçeğinden 1 kilo gül yağı, yine yaklaşık 400 kilo gül çiçeğinden 1 kilo gül konkreti üretilir. Temel iki ham madde gül yağı ve gül suyudur. Gül yağı ve gül konkretinin kullanım alanlarına bakarsak kozmetik sektörü başta olmak üzere, ilaç ve gıda sanayiinde kullanılmaktadır. Dünyada birçok ülkeye ihracat yapılmaktadır” diye konuştu.

Gül yağının kilosu 6 bin dolara geriledi

SON İKİ YILDA GERİLEDİ

Üretilen gül yağının kilosunun geçen yıllarda 12-13 bin Euro’dan alıcı bulduğunu belirten Doğaner, “Son iki yılda 5-6 bin dolara kadar geriledi. Bunun başlıca sebepleri dünya üzerindeki ekonomik krizler nedeniyle kozmetik tüketiminin azalması, kozmetik tüketimine paralel olarak gül yağı ve gül konkretinin azalması. Gül yağı sektöründe ekonomik olarak sıkıntı yaşanmaktadır. Bu sıkıntı da doğrudan çiftçimize ve gül çiçeği fiyatına yansımaktadır” dedi.

KOZMETİĞİN TEMEL HAM MADDELERİNDEN

Gül yağı ve gül konkretinden özellikle krem, losyon, şampuan, duş jeli, oda kokusu, parfüm gibi pek çok ürün üretildiğini belirten Doğaner, “Gül çiçeği Bulgaristan ve Isparta´da yetişen, dünyanın temel kozmetik ham maddelerinden biri olma özelliğine sahip. Bölgemiz için önemli bir gelir kaynağı. Köylerimizde hemen hemen her ailenin irili ufaklı gül bahçeleri olduğunu muhakkak görürsünüz” ifadelerini kullandı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı