GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Meclis’ten geçen borçların yapılandırılmasıyla alakalı yasayla beraber hem genel sağlık sigortası borçlar yapılandırılacak hem de prim borcu olanlara yeni olanaklar sunulmaya başlandı. Borcunu yapılandıranlar, bu borcun haricinde 60 günden fazla prim borcu olmaması ya da bu borçlarını geçmişteki yasalara göre taksitlendirmiş olanlar borç yapılandırmanın ilk taksitini ödemeleri halinde genel sağlık sigortasından faydalanabilecek. İşte Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın yazısı…
Takip et
GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek yasalaşan yapılandırmaya ilişkin yasa ile borçların ödenmesi uzun vadeli taksitlere yayılacak. Genel sağlık sigortası borçları tekrardan yapılandırılıyor hem de prim borcu olanlara yeni olanaklar getiriliyor. Okuyuculardan da çokça soru alıyorum. Bazıları, ‘bizi de ilgilendiriyor mu?’ diyerek soruyor, bazıları ‘borçlar affedilecek mi?’ diyerek merak ediyor. Tamamına değineyim.

GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Önce, genel sağlık sigortasında vaziyet nedir, kısaca anlatayım. İster işçi statüsünde, ister memur, isterse de kendi ismine Bağ-Kurlu olarak çalışanlar, yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olup, prim ödeyenler ile emekliler ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler otomatik olarak genel sağlık sigortasının kapsamındalar ve devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanıyorlar.

Bir de sosyal güvenlik şemsiyesi altında olmayanlar var. Bu kesim ise ya kendi primini ödeyerek genel sağlık sigortalısı oluyor ya da prim ödeyecek vaziyeti yoksa, devlet bu kişilerin primlerini karşılıyor.

SİSTEM İÇİNDE OLMALI GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Son rakamlara göre de SGK kapsamında olmayan 9.8 milyondan fazla kişi genel sağlık sigortası kapsamında. Bunların 7.6 milyonunun primini devlet karşılıyor, 2.1 milyon kişi ise primini kendi ödüyor.

GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Genel sağlık sigortası mecburi bir sistem ve nüfusun hepsinin bu sistem içine girmesi gerekiyor. Fakat, geçmişte genel sağlık sigortası tescili yapılmış olup da primlerini ödemeyen ya da sisteme hiç girmeyen ciddi bir kesim var ve bu kesim sağlık hizmetinden faydalanamıyor.

BORCUN ÇOĞU SİLİNECEK GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

İşte, yeni yasa ile bu kesime geçmiş borçlarını yapılandırma fırsatı getiriliyor. Bu bir af mı? Değil ama affa yakın yapılandırma diyebiliriz.

Buna göre, 2021’in nisan ayı da dahil öncesi genel sağlık sigortası prim borcu olanlar bu borçlarını yapılandırabilecekler. Yapılandırmadan faydalanıp da prim borçlarının hepsini 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyenlerin borca ilişkin gecikme faizi ve cezaların hepsi silinecek.

GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Örnekle anlatayım. Yapılandırmaya başvurdunuz ve 9 bin lira prim borcu çıkartıldı. Bunun da 5 bin lirası esas prim borcunuz, kalan 4 bin lira da gecikme faizi ve cezası.

Sene sonuna kadar borcunuzu öderseniz, yalnızca 5 bin lira ödeyeceksiniz, 4 bin lirası silinecek. Yok, peşin ödeyemem diyorsanız da taksitle ödeme seçeneğini seçebilirsiniz. O zaman da taksit sayısına göre belirli bir katsayı uygulanacak.

PRİMLERİ DEVLET ÖDEYECEK GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Gelelim, gelir testi konusuna. Genel sağlık sigortası için bugüne kadar gelir testine hiç başvurmamış olanlar 2021’in kasım ayına kadar gelir testine başvurabilecek.

GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Başvuranların prim borçları ilk defa genel sağlık sigortalısı oldukları tarihten başlayacak. Gelir testinin sonucuna göre hane içindeki kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların yani, 1.192 liranın altında olanların borçları silinecek ve bu kişilerin sağlık primlerini devlet karşılayacak.

Gelir testine girip de gelirleri 1.192 liranın üstünde olanlar yahut gelir testine girmek istemeyenler ise primlerini kendileri ödeyecek.

Aylık 107 lira, senelik da 1.284 lira ödeyerek, genel sağlık sigortalısı olunacak ve devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanılacak.

GSS borçları silinecek mi, GSS borç yapılandırma nasıl yapılır?

Peki, borcunu yapılandıranlar sağlık hizmeti alabilecek mi?

Yapılandıranlar, bu borcun haricinde 60 günden fazla prim borcu olmaması ya da bu borçlarını geçmişteki yasalara göre taksitlendirmiş olanlar borç yapılandırmanın ilk taksitini ödemeleri halinde genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlayacaklar.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.