adplus-dvertising

Grönland’da Buzul Kopması Can Aldı

Dünyanın en büyük adası olan ve kuzey kutbundaki en büyük buzul yüzeyi olan Grönland'da buzul kopması sonucu 1 balıkçı hayatını kaybederken 2 balıkçının da kaybolduğu öğrenildi.
Takip et
Grönland’da Buzul Kopması Can Aldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyanın son yıllarda yaşadığı iklim değişikliği, birçok coğrafi özelliğin değişime uğramasına neden oluyor. Binlerce yıldır buzullarla kaplı olan Grönland, bu coğrafi değişimin  en belirginini yaşıyor. Bu yaz yaşanan sıcaklıkların Grönland için çok yüksek olması, buzulların erimesine ve buzul kopmasına sebep oluyor. Kopan dev buzulların yarattığı dalgalar, bölgede çok az da olsa yaşayan nüfusun yaşamını olumsuz etkiliyor.

BİR BALIKÇI ÖLDÜ, 2 BALIKÇI KAYIP

Geçtiğimiz günlerde balık avlamak için açılan 3 balıkçı, kopan bir buzul parçası sebebiyle kayboldu. Danimarka’ya bağlı olan Grönland’ın Uummannaq bölgesi yakınlarındaki Ukkusissat/Perliffik fiyordu civarında kopan buzulun, bir balıkçının ölümüne iki balıkçının da kaybolmasına sebep olduğu öğrenildi.

Ölen balıkçının ardından diğer 2 balıkçının da kaybolması, aramaların daha da hızlanmasına neden oldu. Hayatlarından endişe duyulan balıkçılar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.