Grip dönemi başlıyor, Grip salgınını Kovid-16 ile karıştırmayın!

Uzmanlar grip vakalarının önümüzdeki artacağını söyleyerek, Kovid-19 ile karıştırılmaması konusunda uyarılarda bulundu.
Takip et
Grip dönemi başlıyor, Grip salgınını Kovid-16 ile karıştırmayın!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünyada ve Türkiye’de 2020 senesinde pandemi sebebiyle getirilen kısıtlamalar sebebiyle grip vakalarına nadir olarak rastlandığını söyleyen Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu, risk gruplarındaki kişilerde grip enfeksiyonuna yatkınlığın artacağını ve hastalığın kliniğinin daha ağır seyredebileceğini söyleyerek, “Zatürre, solunum yetmezliği, nörolojik ve kalple alakalı komplikasyonlar gelişerek, ölüme neden olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Milliyet’e konuşan Prof. Dr. Eyüboğlu, risk grubundaki bireyleri de şu şekilde sıraladı:

“5 yaş altı (özellikle 6 ay-2 yaş arası) çocuklar ve 65 yaş üstü erişkinler, gebeler özellikle son üç ayı ekim-mayıs arasında geçecek olanlar en riskli grup, bağışıklığı baskılanmış kişiler, altta yatan kalp, böbrek, akciğer, sinir sistemi hastalığı olanlar, obez kişiler, diyabet gibi metabolik hastalığı olanlar, 18 yaş altında olup devamlı aspirin kullanmak mecburiyetinde olanlar, kendileri influenzanın ağır seyretme riski taşımasalar da yukarıdaki risk grupları ile yakın temasta olan kişiler ve sağlık çalışanları.”

“KOVİD-19 İLE KARIŞTIRMAYIN”

Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Oya İtil de grip ve Kovid-19’un nasıl ayırt edilebileceği hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Oya İtil grip belirtilerinin de Kovid-19 ile çok benzer olduğuna dikkat çekerek şunları belirtti:

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.