adplus-dvertising

Grip aşılarının Eczane fiyatları belli oldu!

Havaların soğumasıyla birlikte artan grip vakaları sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip aşılarının geldiğini belirtmişti. Son yapılan açıklamada ise grip aşılarının 15 Ekim tarihinden itibaren eczanelerde yer alacağı açıklanarak aşıların fiyat bilgisi de verildi.
Takip et
Grip aşılarının Eczane fiyatları belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yazın bitmesiyle grip vakalarında artış başlarken vatandaşlar aşı konusunu merak eder oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir kaç gün önce yaptığı açıklamada, 65 yaş üzeri kişiler ile kronik rahatsızlığı olanlar için grip aşılarının sisteme işlendiğini ve eczanelerden temin edilebileceğini duyurmuştu.

TARİH VE FİYAT BELLİ OLDU

Fakat edinilen bilgilere göre henüz eczanelere dağıtılmayan grip aşılarının en geç 15 Ekim’den itibaren raflardaki yerini alacağını söyleyen eczacılar, 65 yaşın altındakiler ile herhangi kronik hastalığı olmayan vatandaşların 243 liralık ücret karşılığı aşı temin edebileceklerini belirtti.

Grip aşılarının Eczane fiyatları belli oldu!

65 YAŞ ÜZERI VE KRONİKLERE ÜCRETSİZ

Aile Sağlığı Elemanları Federasyonu ASEF Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Durgut da, grip aşılarının henüz dağıtıma verilmediğini, ekim ayının ikinci yarısından itibaren aşılara erişimin sağlanacağını söyleyerek, “Kronik hastalığı olanlar ile 65 yaş üzeri vatandaşlarımız grip aşısını, eczanelerden ücretsiz temin edebilecek. Aile hekimleri de ücretsiz aşı uygulamasına devam edecek” şeklinde konuştu.

Grip aşılarının Eczane fiyatları belli oldu!

“40 MİLYON KİŞİ GRİP AŞISI OLMALI”

Uzmanlar ise yaz döneminin sona ermesiyle 65 yaş üzeri vatandaşlar, kronik hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılanmış kişiler ile gebelerin de mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiğinin altını çizdi. Milliyet gazetesinde yer verilen habere göre, Gazi Üniversitesi İmmünoloji Anabilim Dalı öğretim Mensubu Prof. Dr. Vedat Bulut, “40 milyon kişinin grip aşısı olması gerektiğini düşünüyoruz fakat stoklarda bu kadar aşı olması söz konusu olmuyor. Hem grip, hem Kovid vaziyetine sindemi diyoruz ve iki virüs aynı anda öldürücü olabiliyor. Risk grubu olarak tanımlanmayan dar gelirli vatandaşlara da aşı temin edilmeli” diyerek konuştu.

“KIŞ AYLARINA GİRMEDEN AŞI YAPTIRIN” ÖNERİSİ

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık da, özellikle kasım ayının ikinci yarısından itibaren çocuklarda ağırlıklı olmak üzere influenza vakalarında ciddi artış beklendiğine dikkati çekerek, “Esas sıkıntı ise viral solunum yolu üstüne bakteriyal yük binmesidir. Özellikle ağır zatürre tablosu gibi problemler viral enfeksiyonlardan sonra ağır hastalık seyrine neden olabilir. Risk gruplarına kış aylarına girilmeden grip aşısı öneriyoruz” değerlendirmesini yaptı.

VAKALARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Ekfeksiyon Hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Duran Tok, maske-mesafe kuralının kalkması sebebiyle sonbahar ve kış döneminde grip vakalarında ciddi artış beklediklerini belirtti ve şu şekilde devam etti:

Önceki senelerde grip virüsü ile karşılaşmayan birçok kişinin bağışıklık sistemi influenza virüsüne daha açık hale gelecek. Bu sebeple mümkünse kapalı alanlarda yalnızca koronavirüs için değil, bulaşıcı hastalıklardan korunmak maksadıyla maske tercih edilmesini öneriyorum. 65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı olanlar ile obezler mutlaka grip aşılarını olmalı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.