Greta'nın Hedefinde Şimdi De Avustralya Başbakanı Morrison Var

İklim aktivisti Greta Thunberg'in hedefinde şimdi de Avustralya Başbakanı Scott Morrison var. Greta ülkede aylardır devam eden yangınları eleştirdi.
Takip et
Greta'nın Hedefinde Şimdi De Avustralya Başbakanı Morrison Var
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mücadelesiyle bütün dünyaya ilham olan fakat ‘iradesizlikle’ eleştirdiği bazı siyasiler tarafından pek de sevilmeyen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg’in hedefinde bu defa Avustralya Başbakanı Scott Morrison vardı.

Avustralya’da aylardır devam eden orman yangınları ile ilgili Twitter’dan bir açıklama yapan Greta, “Bunun gibi afetler bile herhangi bir siyasi eylem getirmiyor gibi görünüyor. Bu nasıl mümkün olabilir? Çünkü giderek artan aşırı iklim olayları ve Avustralya yangınları gibi doğal afetlerle iklim krizi arasında bir bağlantı kurmakta hâlâ başarısız oluyoruz” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN MORRİSON ELEŞTİRİLERİ GÖRMEZDEN GELEMEDİ

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise bu eleştiriye tepki gösterdi.

Yangınlardan en çok etkilenen eyaletlerden biri olan Yeni Güney Galler’de basın mensuplarına konuşan Morrison, denizaşırı ülkelerde yaşayan kişilerin fikirleri yerine ülkesi Avustralya’ya odaklandığını belirtti.

Ancak Greta’ya gönderme yapmayı ihmal etmeyen Morrison, “Avustralya dışındaki insanların Avustralya’nın ne yapması gerektiğine dair düşüncelerini yorumlamak bana uymaz. Avustralya’da, Avustralya için doğru olduğunu düşündüğümüz şeyi yapıyoruz ve bu her zaman bana rehberlik edecek ilke olacak. Burada, denizaşırı ülkelerdeki insanları etkilemek için bulunmuyorum” şeklinde konuştu.

Başbakan öte yandan iklim değişikliğine karşı gerekeni yapmak konusundaki tutumlarının değişmediğini de söyledi.

Morrison, birkaç eyalette devam eden yangınlar esnasında Hawaii'ye tatile gittiği için tepkilerin odağına yerleşmiş, bu sebeple özür dilemişti.

TATİLİNİ YARIDA BIRAKMIŞTI

Avustralya aylardır yangınlarla mücadele ederken, Başbakan Scott Morrison'ın tatile çıkması vatandaşları kızdırmıştı.

Tepkiler üzerine tatilinden dönen Morrison, eğer kusurum varsa bunun için üzgünüm ifadelerini kullanmıştı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.