adplus-dvertising

Gram gram sağım yapılan sütte hasat başladı

Bahar geldi, çiçekler açtı. Bin bir derde deva olan arı sütü imalatı başladı. Kilosu 10 bin lira olan süt büyük talep görüyor.
Takip et
Gram gram sağım yapılan sütte hasat başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çiçeklerin açmasıyla beraber arıcılar arı sütü imalatına başladı. Nisan ayından Eylül ayına kadar sağımı yapılan arı sütünün hücre yenileyici özelliği bulunduğu için çok talep görüyor. Çocukların büyümesinde bir çok hastalığın iyileşme sürecine yardımcı olduğu için yoğun talep görüyor. Arı sütünü işçi arılar 4 gün tüketen işçi arılar 42 gün yaşarken 7 gün tüketen kraliçe arı ise 7 seneye kadar yaşayabiliyor. Bir çok yararı olan süt pek çok aşamadan geçtikten sonra sağım yapılabiliyor. Kovanlardan gram gram sağımı yapılıyor. Fabrikadaki işlerini bırakıp bu işe giren Mehmet Durgut ve Metin Kaya, senede 100 kilo arı sütü üretmeyi başardı. Türkiye’de senede 30 ton arı sütü tüketilirken imalat ise 3 ton, 27 tonluk açık ise yurt dışından karşılanıyor. 300 kovan arıdan senede 100 kilo süt üreten arıcılar yurt içinden ve yurt dışından yoğun istemle gören ürünü kısa zamanda satıyor.

Gram gram sağım yapılan sütte hasat başladı

Arı sütünün yoğun talep gördüğünü ifade eden Mehmet Durgut, “Arı sütü üretimimiz başladı. Biz 300 kovanla imalat yapıyoruz. Biz burada 3 aile olarak arı sütü üretiyoruz. Bu işe hobi olarak başladık. Fabrikada çalışırken biz eğitime gittik. Arı sütü imalatını öğrendik. Baştan kendimize kadar ürettik sonra talep gelemeye başlayınca imalatı çoğalttık. Sonra fabrikadaki işimizden ayrılıp bu işi yapmaya başladık.

Gram gram sağım yapılan sütte hasat başladı

Bu sene 100 kilo arı sütü almayı hedefliyoruz. Bu sene sütün kilosunu 10 bin liradan satıyoruz. Arı sütünün hücre yenileme özelliği var çocukların gelişimine büyük katkı sağlıyor. Doğurganlık oranını arttırıyor. Ülkemizde senede 30 ton arı sütü tüketiliyor. Imalat ise 3 ton 27 ton yurt dışından geliyor. Yurt dışından gelen ürünler çok kaliteli değil bu nedenden bizim ürettiğimiz ürünler çok talep görüyor. Çok kuvvetli bir ürün olduğu için vatandaşlar gram gram alıyor. Yurt içi ve yurt dışına gönderim yapıyoruz. Ürettiğimiz sütü sene içinde bitiriyoruz. Çoğu talebi karşılayamıyoruz” şeklinde konuştu.

Gram gram sağım yapılan sütte hasat başladı

Her gün düzenli olarak arı sütü sağımı yaptıklarını söyleyen Metin Kaya, “Bu işin bir çok aşaması var kovanları hazırladıktan sonra sağım işlemine başlıyoruz. Çok yararlı bir ürün olduğu için çok rağbet görüyor” dedi.

Gram gram sağım yapılan sütte hasat başladı

Tüketicileri sahte ürünlere karşı uyaran Faruk Aydın, “Üretimimiz Nisan ayında başlıyor Eylül ayına kadar devam ediyor. Bu sütün imalatını yapmak için uzman olmamız gerekiyor. Bu ürün fiyatı yüksek olduğu için sahteciliği olabiliyor. Tüketiciler bildikleri üreticilerden alsınlar, bizim ürettiğimiz ürün kullanan vatandaşlardan çok güzel geri dönüşler aldık. Kullanan herkes bu ürünün yararını gördüğünü bize iletti” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.