adplus-dvertising

Gram altın yükselişe geçti!

4 Ekim 2022, 08:53 tarihinde eklendi
Bir süredir güçlenen doların etkisiyle çakılan altın fiyatları toparlanmaya çalışıyor. Küresel piyasalarda artan küresel risk iştahı altın fiyatlarına destek oluyor. Gram altın bugüne 1000 TL’nin üstünde başladı. Uzmanlardan gram, çeyrek ve tam altın için yeni bir tahmin geldi. İşte canlı rakamlarda son durum ve altın tahmini. İşte altın fiyatlarında son durum…
Takip et
Gram altın yükselişe geçti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fed’in politika faizini yüzde 0.75 baz puan artırması ve Fed Başkanı Powell’ın şahin tutumunu sürdürmesi doları güvenli liman yaparken, altının cazibesini düşürdü.

Ekim ayının ilk haftasına giriş yaparken altın fiyatları yükselişle başlıyor. Küresel risk iştahında yaşanan artış doları düşürürken altın fiyatlarını yükseltiyor.

TÜİK, dün piyasanın beklediği enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon yıllık yüzde 83,45 ile zirvesini yenilerken tasarruf sahipleri enflasyona karşı kendini koruyacak yatırımların peşine düştü.

Beklentilerin üstünde gelen enflasyon ve küresel risk iştahının artmasından ötürü altına olan talep arttı.

Yeni ayın ilk haftasında gram altın 992 TL’den başlamıştı. Bugün ise 1000 TL’nin de üstüne çıkarak 1.014 TL’den güne başladı.

Gram altın yükselişe geçti!

Çeyrek altın 1.679 TL’ye kadar çıktı.

Cumhuriyet altını 6.693 TL’den güne başladı.

Yarım altın 3.359 TL’de seyrediyor.

ONS altın dün 1.671 dolardan 1.708 dolara kadar sıçramıştı. Bugüne de 1.706 dolardan başladı.

Altın yatırımcıları küresel risk iştahını izlemeye devam edecek. Yeniden dolara yönelebilecek talep altın fiyatlarını yeniden düşürmeye devam edebilir.

Gram altın yükselişe geçti!

GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN TAHMİNİ

Gram altın fiyatları için tahmin ve değerlendirmede bulunan Finans uzmanı Tunç Şatıroğlu, altındaki yükselişin devam etmesini beklediğini ifade etti. Uzman isme göre, yakın vadede değerli metalin fiyatı yüzde 35 oranında artacak. Bu durumun gram altın fiyatlarına da yansıyacağını belirten Şatıroğlu, 1500 lira rakamını dile getirdi. Bu arada çeyrek altının fiyatı için de tahminini paylaşan Şatıroğlu, çeyrekte 2,000 liraya işaret etti. Finans uzmanına göre mevcut olarak 1,600 lira olan çeyrek, 2,000 bandına kadar yükselişine devam etme potansiyeli taşıyor.

Gram altın yükselişe geçti!

“DURAKLAMA OLMADAN ARTACAK”

Analist yakın vadede altın için büyük fiyat hareketleri görüleceği ve bunun da piyasayı hareketlendireceğini söyledi. Bu noktadan sonra ise duraklama olmadan bir fiyat yükselişi öngördü. Durumun nedenini açıklayan uzman isim, bu tezini ise ABD’nin ekonomi politikalarına bağlıyor. Şatıroğlu’na göre altındaki yükselişin en büyük nedeni Fed. Fed, ABD’de düzenli olarak faiz artırımları yapıyor. Bu faiz artırımları da değerli metalde fiyat yükselişini destekliyor. Son olarak Şatıroğlu, tam altın fiyatları için 8 bin lirayı beklediğini ifade ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.