Gram altın ne kadar oldu? 28 Eylül 2021 Güncel altın fiyatları

Altın, ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişe karşın yatırımcıların altyapı harcama paketine odaklanmasıyla dalgalı bir seyir izledi. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyle 500 TL’nin altına indi.
Takip et
Gram altın ne kadar oldu? 28 Eylül 2021 Güncel altın fiyatları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, 550 milyar dolarlık altyapı harcama paketinin bu hafta geçeceğini ama harcama ve vergi tedbirlerinin uygulanmasını öngören büyük paketteki harcamaların azaltılabileceğini belirtti.

10 sene vadeli ABD Hazine tahvillerinde meydana gelen satışlar ardından faizler Haziran ayından bu yana ilk kez yüzde 1,50’nin üstünü gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi de yükselerek 1.154 seviyesine çıktı.

Daha önce duyurulan teşvik ve harcama paketleri salgının başlangıcında altın fiyatlarını destekleyen ana faktör olmuştu. Altın fiyatları teşvik paketleri ardından Haziran 2020’de 2 bin doların üstüne tırmanmıştı. Varlık alımı azaltımı endişelerine karşın büyük bir teşvik paketi altın fiyatlarını tekrardan destekleyebilir.

Ons altın fiyatı

Geçen hafta Fed toplantısı öncesinde 1.785 dolara kadar yükselen ons altın, Fed’in varlık alımlarını azaltabileceğine dair verdiği mesajlar ardından 6 haftanın en düşüğüne gerilemişti. Bu haftaya 1.750 dolar civarında başlayan ons altın, ABD’de teşvik paketiyle alakalı beklentiler ve tahvil faizlerindeki yükselişle dalgalı bir seyir izledi.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’nin geçen hafta rekor tazeleyerek 8,86 seviyesinin üstüne tırmanmasından sonra küresel altın fiyatlarındaki düşüşün sınırlı kalmasıyla yükselirken 15 Temmuz’dan bu yana ilk kez 500 TL’nin üstünü görmüştü. Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyi takip eden gram altın, salı günü 496 TL civarında bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.