Grafen yerine artık Borofen kullanılacak

Çinli Bilim Adamlarından Bor Müjdesi Çinli bilim adamlarının yeni yapılan çalışmalarına göre Grafen’in ömrü bitiyor ve yerini Borofen alıyor.


Grafen yerine artık Borofen kullanılacak

Dünya bor rezervinin %73’ünü barındıran ülkemiz, bu konu ile ilgili sadece deterjan üretimi yapıyor. Elinde bu kadar rezerv bulundurmamasına rağmen Bor kullanımı hakkında çığır açan Çinli bilim adamları boş durmuyor.

Çinli bilim insanlarının bu konu üzerinde yoğun çalışmalar sürdürdüğü, bilim dünyasında sık sık gündeme gelirken; gözler yapılacak açıklamalara çevrildi. Bor ile ilgili yapılacak olan çalışmalara gündemden hiç düşmeyecek gibi duruyor.

BOROFEN MUCİZESİ

Çin’deki Şiamen Üniversitesi araştırmacıları Bor’un kullanım alanlarını genişletiyor. Dokunmatik ekranlardan pillere kadar birçok alanda kullanılan Grafen maddesinin yerin Bor alıyor. Çinli bilim adamları Boru’n Grafen’den daha esnek ve güçlü olduğunu söylüyor.

Yakın zamana kadar Grafen’in mucize olarak nitelendirildiği bilim dünyası şimdi ise Borofen’i mucize olarak adlandırıyor. Malzeme mühendisleri, Grafen’i elektriği çok hızlı ilettiği için Avrupa Birliği 1 Milyar Euro değerinde kaynak tahsis ediyor.

BOR MADENİNİN KULLANIM ALANLARI GENİŞLİYOR

Borofen maddesinin kullanım alanları oldukça geniş olacağa benziyor. Kimya mühendislerinden yeni gelen bilgilere göre; Borofen’in katalitik özelliği, Çinli mühendisleri etkilemeyi başardı. Kimya mühendislerinin yaptığı deneyler ve araştırmalar sonucunda; Borofen’in kimyasal yapısı çözüldü. Borofen’inGrafen’den daha güçlü bir madde olduğu kanıtlandı. Borofen, Grafen’ e göre daha hafif ve reaktif olup elektrik iletkenliği daha kaliteli olan bir maddedir. Borofen’ in bu özelliği bataryalarda kullanılabilir olmasını sağlıyor.

Uzmanlar Borofen’in çelikten 200 kat daha da güçlü olduğunu kanıtlıyorlar. Hem ısıyı hem de elektriği iyi ileten Borofen, ileriki zamanlarda birçok sektörde kullanılacak. Grafen konusunda üzgün olduklarını dile getiren Çinli bilim adamları artık Borofen üzerine yoğunlaşıyorlar. MIT TechnologyRewiew adındaki site, Borofen kullanımı için çalışmaların başladığını resmen duyurdu.

Borofen’ den önceki bilim dünyasının mucizesi Grafen, boru, top, kümes teli gibi ilginç atom şekilleri oluşturuyor. Bor’un kristale benzer yapılar oluşturması bilim adamları ilgilerini çekiyor. Kristale benzer bir atom yapısının olması sebebiyle kullanım alanının artacağını düşünen Çinli bilim adamları Bor’u mucize olarak tanımlıyorlar.

Yazar: Seher Demirol

Seher Demirol
Adana'da 1989 senesinde dünyaya gelen Seher Demirol, Marmara Ünivetsitesi mezunudur. 2014 senesinden beri haber sektöründe çeşitli kategorilerde görev alan Demirol, kendini magazin alanında ilerletmiştir. Yaptığı çarpıcı haberlerle birçok kez medya gündemine oturan Demirol, kariyerine ulusal haber sitelerinde editörlük görevi alarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.