Grafen nedir, Grafen nasıl üretilir? Türkiye Grafen üretimine başlıyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Türkiye'nin Grafen üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dayanıklılığı ile bilinen Grafen için seri üretime başlanacağını açıklayan Varnak, Türkiye'nin Grafen üretimi yapan 10 ülkeden biri olduğunu ifade etti.
Takip et
Grafen nedir, Grafen nasıl üretilir? Türkiye Grafen üretimine başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Grafen, altıgen bir kafes içinde düzenlenmiş tek atom kalınlığında bir karbon atomu tabakasıdır. Grafitin (öbür şeylerin yanı sıra kalem uçlarında kullanılan) yapı taşıdır. Fakat grafen kendi başına olağanüstü bir maddedir.

Grafen Nedir?

Grafen, altıgen bir petek örgüsüne sıkıca bağlı tek bir karbon atomu katmanıdır (tek katmanlı). 0.142 nanometre moleküler bağ uzunluğuna sahip sp2-bağlı atomların bir düzlemi biçiminde bir karbon allotropudur.

Grafen katmanları birbirinin üstüne istiflenmiş, 0.335 nanometre arası bir düzlem aralığı ile grafiti yaratmaktadır. Grafitteki ayrı grafen katmanları, grafenin grafitten pul pul dökülmesi esnasında aşılabilen “Van der Waals” güçleri tarafından bir arada tutulur.

Grafen Hangi Alanlarda Kullanılır?

Grafen oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle bu geniş kullanım alanlarının yanında birçok mühim konularda insanlığa yardımcı olmaktadır. Kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

– Grafen güneş pillerinde kullanılmaktadır. Yapısal nitelikleri sayesinde güneş pilleri üretilmektedir.

– Giyilebilir elektronik cihazlarda akü görevi görmektedir.

– Nükleer santrallerde soğutma işleminde grafenden faydalanılmaktadır.

– Kanser tedavisinde grafen kullanılmaktadır. Kanserli hücrelerin erken teşhis edilmesinde grafen çok fazla yardımcı olmaktadır.

– Genetik hastalıkların tedavisinde de gene grafen kullanılmaktadır.

– Kurşun kalemlerde grafen bulunmaktadır.

– Diyabet kontrollerinde grafenin niteliklerinden faydalanılmaktadır.

– Diş ve kemiklerin tedavisinde grafen ilk tercihler arasında yer almaktadır.

– Grafen ile beraber “beyin bilgisayarı” isimi verilen ve beynin sırlarını çözmeye çalışan bir makinenin icadı üstüne çalışılmaktadır.

– Doğum kontrolü konusunda da gene grafen yardımcı olmaktadır.

Grafenin Nitelikleri

Grafen, bir atom kalınlığında insan tarafından bilinen en ince malzemedir. Aynı zamanda şaşırılacak derecede kuvvete sahiptir. Daha da detay vermek gerekirse çelikten ortalama 200 kat daha güçlüdür. Bunun beraber grafen mükemmel bir ısı ve elektrik iletkendir ve enteresan ışık emme kabiliyetlerine sahiptir. Neredeyse bütün endüstrilerde sınırsız entegrasyon potansiyeli ile dünyayı değiştirebilecek bir maddedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.