Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

2021 senesinin ikinci maaş zammının gerçekleşmesine sayılı günler kaldı. Emekliden memura, yaşlıdan engelliye, evde yakınına bakana kadar milyonlarca kişinin gelirinde artış olacak. Peki maaşlara ne kadar zam gelecek? İşte milyonların alacağı yeni maaşlar ve zam oranları…
Takip et
Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın maaşları her sene Ocak ve Temmuz aylarında değişiyor. Bu senenin da ikinci zamlı maaşları önümüzdeki haftadan sonra hesaplanmaya başlanacak.

Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in alakalı yazısı şu şekilde;

Özellikle 5 Temmuz’da açıklanacak enflasyon oranlarından sonra 6 aylık değişim ortaya çıkacak ve bu oran milyonlarca vatandaşın maaşını artıracak. Memurlar ve emekliler başta olmak üzere sosyal yardım alan milyonlarca vatandaş Temmuz ayında açıklanacak oranlara kilitlenmiş vaziyette.

Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

2021’nin ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranı, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerinin ise yüzde 3’lük artışa eklenecek enflasyon farkını gösterecek.

TAZMİNATLAR DEĞİŞECEK Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü aşan kısmı, yüzde 3’lük zam oranına eklenecek. Memur maaş artışı, öte yandan yaşlıların, engellilerin, evde yakınına bakanların gelirlerine, emekli doktorların ilave ödemelerine etki edecek.

5 aylık enflasyona göre zam oranı yüzde 6.39 çıkarken, gözler Haziran enflasyonuna çevrildi. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ndeki enflasyon tahmini ise zam oranının yüzde 7.67 olabileceğini ortaya koydu.

HESAPLAMASI YAPILDI Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

Temmuz ayı ile beraber maaşların yanında kıdem tazminatı tavanı da yükseleceğinden çalışanların alacağı tazminat miktarları da artmış olacak.

Böylece 13 milyon emekli, 3.5 milyon memur ve milyonlarca sosyal yardım alan vatandaşla beraber 30 milyona yakın çalışanı ilgilendiren kıdem tazminatı tavanında da artış olacak.

Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

Şu anda 7.639 lira olan tavan 8.224 liraya kadar çıkabilecek. Temmuz ayı ile beraber ödenecek maaşların hesaplamasını da sizin için yaptık.

Tablolarda emeklilerin ve memurların aldığı en düşük maaşlar ve sosyal yardım ödemeleri bulunuyor. Emekli ve sosyal yardım maaşlarını 5 aylık enflasyon olan yüzde 6.39’a göre hesapladık.

Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

Haziran enflasyonu sıfır bile çıksa bu oran maaşlara yansıyacak. Merkez Bankası’nın beklenti anketinden yaptığımız hesaplamaya göre de 6 aylık enflasyonun yüzde 7.67 çıkması bekleniyor.

Gözler 5 Temmuz’da yapılacak maaş zamlarında!

Buna göre de Temmuz maaşlarını hesapladık. İşte ortalama 18,5 milyon vatandaşın alacağı yeni maaşlar…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.