adplus-dvertising

Gözlatı sayısının 310’a çıktığı ‘Demir Yumruk’ operasyonun detayları belli oldu

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, sektördeki öbür şirketleri devre dışı bırakarak tekel olmaya çalışan ve düzenledikleri sahte faturalarla 3’üncü şahıslar üstündeki paravan firmalardan haksız kazanç sağladıkları belirlenen şahıslara yönelik Ankara merkezli 29 ilde gerçekleştirilen ‘Demir Yumruk’ operasyonunda gözaltı sayısı 310’a yükseldi.
Takip et
Gözlatı sayısının 310’a çıktığı ‘Demir Yumruk’ operasyonun detayları belli oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, demir çelik sektöründe üretici olarak faaliyet gösteren ve kuvvetlenerek tekelleşmeye çalışan suç örgütlerine yönelik, ‘suç işlemek maksadıyla örgüt kurma’, ‘özellikli dolandırıcılık’, ‘rüşvet’ ve ‘213 sayılı Vergi Usul Yayasına muhalefet’ suçlarından soruşturma başlattı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, soruşturmanın sonucunda 10 aylık teknik ve fiziki takip başlatarak 3 ayrı suç örgütünün demir çelik sektöründe faaliyet gösterdiğini tespit etti. Polis ekipleri, söz konusu örgütlerin demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozduğunu, sektördeki öbür şirketleri devre dışı bırakarak tekel olmaya çalıştıkları ve sahte fatura düzenleyerek 3’üncü şahıslar üstünden kurdukları paravan firmalar aracılığıyla haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Gözlatı sayısının 310’a çıktığı ‘Demir Yumruk’ operasyonun detayları belli oldu

Toplam 310 kişiye gözaltı

Ele geçirilen bilgiler sonucunda harekete geçen ekipler, Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı ‘Demir Yumruk’ adlı operasyon başlattı. Operasyonda ilk gün 291 şüpheli gözaltına alınırken, gözaltı sayısı 310’a yükseldi. Gözaltına alınanlar arasında suç örgütlerinin liderleri Erol Evcil, Hüseyin Eryılmaz ve Melih Karabacak da bulunduğu söylendi

Milyonclarca lira ve ziynet eşyası ele geçirildi

Operasyon çerçevesinde yapılan aramalarda ise 4 kamyon dolusu belge ve toplam değeri 500 milyon lirayı bulan nakit para, döviz, ziynet eşyaları ve çok sayıda silah ele geçirildi. Şirketlerin ise düzenledikleri 105 milyar liralık sahte fatura ile kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattıkları tespit edildi.

Gözlatı sayısının 310’a çıktığı ‘Demir Yumruk’ operasyonun detayları belli oldu

Evcil, Ankara Emniyeti’ne getirildi

Operasyonda gözaltına alınan Erol Evcil’in, İskenderun’da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken yakalandığı öğrenildi. Erol Evcil’in liderliğini yaptığı çetenin ise yöneticileri maddi açıdan zor vaziyetteki fabrikaları hedef aldığı tespit edildi. Çetenin, bu fabrikaları, taşınmazları haciz olmaması için kiraladığı saptandı. Çeteye ait iş yerlerinde ise 25 milyon lira ele geçirildi. Evcil ve öbür 2 örgüt lideri, ifade işlemleri için Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Zanlıların, ortalama 1 hafta sürecek ifade işlemlerinin sonrasında adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.
Evcil’e ait jet uçağına el konuldu

Düzenlenen operasyonlarda öte yandan içlerinde işyeri ve konutların bulunduğu 261 taşınmaza, 8 bin 690 banka hesabına, çeteye ait 327 arabaya ve Erol Evcil’e ait 20 milyon dolarlık jet uçağına el konulduğu söylendi. Çetelerle bağlantılı 39 şirkete ise kayyum atandığı söylendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.