Görme Engelli Duygu Kayaman, Tüm Engellilere Örnek Oluyor

3 Aralık Dünya Engelliler Günü unutulmadı. Bu özel günde projeleri ile isminden söz ettiren görme engelli Duygu Kayaman tüm engellilere örnek oluyor.

Bugün Dünya Engelliler Günü… 2,5 yaşında görme yeteneğini kaybeden Duygu Kayaman dünyadaki 1 milyar engelliden biri. “Engel”ini engel görmeyip fark yaratmayı tercih eden Duygu, geliştirdiği proje ile bugün ülkemizde yüz binlerce görme engellinin sosyal yaşama karışmasını sağlıyor…


Geçirdiği hastalık yüzünden 2,5 yaşında görme yeteneğini kaybeden Duygu Kayaman, gören yaşıtlarını geride bırakan başarılara imza atıyor. Bir dönem gözleri görmediği hâlde üst üste bilgi yarışmasında birinci olarak Türkiye’nin sevgilisi hâline gelen Hale Bacakoğlu’nun öğrencisi olan Duygu Kayaman, geliştirdiği proje ve kazandığı ödüllerle Türkiye’nin ismini dünyaya duyuruyor. Sekiz senedir dünyanın en büyük yazılım firmalarından Microsoft’ta Erişilebilirlik Ekibi’nin liderliğini yapan Kayaman, geliştirdiği proje ile görme engellilerin, uygulama üstünden kitaplara, gazetelere, sinemaya, alışverişe ve eğitimlere erişmesini sağlıyor. “Görmemeyi engel olarak görmeyen” Kayaman, geliştirdiği ‘Hayal Ortağım Projesi’ ile, 2014 senesinde MIT Technology Review Dergisi tarafından “Innovators Under 35” (35 Yaş Altı Yenilikçiler) yarışmasında “Yılın Sosyal Yenilikçi”si seçilmiş, Forbes Magazine Under 30 (30 Yaş Altı Yenilikçiler)tarafından “Gelecekte dünyayı değiştirecek liderler” ödüllerine layık görülmüş. MIT Technology Review ödülü daha önce Facebook’dan Mark Zuckerberg, Google’dan Sergey Brin ve Nobel Fizik Ödüllü Konstantin Novoselov gibi yenilikçi gençlere verilmiş…

Kayaman bu arada Haliç Üniversitesi Psikoloji Bölümünü, Bilgi Üniversitesi MBA yüksek lisansını ve Regent’s Aondon dil okulunu burslu olarak tamamlamış.

GÖRENLERLE OKUYAN İLK ÖĞRENCİ

Duygu Kayaman, Sabancı Vakfının 2007 senesinden bu yana düzenlediği Sabancı Vakfı Filantropi Semineri’nde konuşmacıydı. Bu sene “Engelsiz Hayat Teknolojileri – Eğitim ile Güçlenme” başlığı altında gerçekleştirilen etkinlik öncesinde kendi hikâyesinden yola çıkarak eğitim ve teknoloji ile bir engellinin yaşamının nasıl değişebileceğini anlattı. Kayaman’la seminer öncesinde konuştuk…

NASIL BİR ÇOCUKLUK GEÇİRDİN?

İki buçuk yaşında görmemeye başladım. Gözümün arkasında bir kitle oluştu ve göz sinirlerim zedelendi. Ailem gören bir çocuk nasılsa beni öyle yetiştirdi esasında beni. Yeri geldi ağaca tırmandım, yeri geldi koştum. Önce iki sene görme engellilerin gittiği okula gittim. Öğretmenlerimin ve hayattaki en ilham aldığın en mühim kişi olan Hale Bacakoğlu’nun tavsiyesiyle kaynaştırma eğitimine başladım. İlkokulu görenlerle beraber okuyan ilk kişi oldum. Tek hedefim vardı psikoloji okumak. Daha sonra İstanbul merkezli çok uluslu bir sivil toplum kuruluşu olan Young Guru Akademi’yle (YGA) tanıştım. Beş bin saat eğitim aldım. Önce bizi eğittiler, biz de gidip sahada başkalarını eğitmeye başladık. Orada projeler geliştirirken daha başka neler yapabilirim diyerek düşündüm ve görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştıran “Hayal Ortağım” uygulamasının geliştirilmesine liderlik ettim.

HAYAL ORATĞIM PROJESİ NASIL GÜN YÜZÜNE ÇIKTI?

Ben eskiden saatlerce kabartma yazı ile kitap okumaya çalışıyordum ya da ailem benim için kayıt cihazına okuyordu. Ders kitapları yoktu. Bir görme engelli olarak hayalim, engeli olsun olmasın herkesin kitaplara, gazetelere, eğitimlere ve lokasyon bilgilerine kolay ulaşabilmesiydi. Ben de görme engelliler için bir uygulama geliştirdim. Bugün artık bir engelli telefonla aradığında ücretsiz olarak binlerce kitaba, gazeteye ve istediği bazı bilgilere rahatlıkla ulaşabiliyor. Turkcell, YGA stratejik ortaklığında gelişen bir proje. Bugün birçok alışveriş merkezinde navigasyon özelliği sağlıyor. Yürürken hangi mağazanın nerede olduğunu anlayabiliyoruz. Gene aynı biçimde tüm sinemalarda sesli betimlemeli olarak filmleri izleyebiliyoruz. Yani kulağımıza kulaklığımızı taktığımızda Hayal Ortağım bize betimlemeye başlıyor. Mesela ‘Şu an bir kadın oturuyor röportaj yapıyor’ gibi tüm ayrıntıları anlatıyor. Hayal ortağım sayesinde MIT 35 tarafından senenin Senenin En Genç Sosyal Girişimcisi seçildim. Forbes 30 tarafından verilen Gelecekte Dünyayı Değiştirecek Liderler Ödülü’nü aldım. Tabii ki bu ödüllerin arkasında beraber başarma hikâyesi yatıyor. 500’e yakın YGA gönüllüsünün çalıştığı, her gün kat üstüne kat çıktığı bir proje bu.


MİCROSOFT’TA ŞU AN NE YAPIYORSUN?

Microsoftta erişilebilirlik ekibinin liderliğini yapıyorum. Engellilerin sosyal çalışma ve eğitim yaşamını değiştirmeye çalışıyoruz. Yani daha fazla engellinin daha fazla firmada üst düzeyde çalışabilmesi için belli noktalarda firmalara danışmanlık yapıyoruz. Geliştirdiğimiz projeler sayesinde bugün gören görmeyen herkes ofis programları üstünden ders yapabiliyor. Kitaplarını oradan okuyorlar, eğitimlerini oradan alıyorlar. Bunları okullara paylaşıyoruz. Parıltı görmeyen çocuklar destek derneğinde başkan yardımcılığı yapıyorum. Orada da Türkiye’de ilk ve tek görme engelli eğitim derneği olarak bebeklikten eğitimlerinin sonuna kadar eğitim veriyoruz.

ASLA PES ETME

SENCE HAYATTA EN BÜYÜK ENGEL NE?

Ön yargılar. Bir engelliyi tanımadan, yapamaz, nasıl yapacak, çarpar, düşer bu bölümü okuyamaz, bu üniversiteye gidemez gibi algılarımız var. Toplumu yargılamıyorum çünkü çevrelerinde engelli yoksa bir engellinin neyi yapıp neyi yapamayacağını bilemezler. Farkındalık yaratırken bizlere de büyük görevler düşüyor.

SENİN ENGELİN NE?

Yok diyebilirim. Tabii ki ara sıra karşıma “yapmamam gerektiğine dair” bir çok engel çıkıyor. Ama ben ‘asla pes etme’ sloganı ile ilerliyorum. Bir biçimde onun bir oluru vardır ve o olurunu bulana kadar deniyorum.

GÖRMEN NE KADAR MÜHİM?

Aslında günümüzde, belki de gün geçtikçe önemini kaybetmeye başladı. Eskiden baston düz bir baston iken bugün akıllı baston var. Eskiden aileler bize kitap okurken, bugün tarayıcıdan kitap tarayıp okuyabiliyoruz. Ya da on-line olarak kitap satın alabiliyoruz. Bu yüzden biraz daha arka plana gitmeye başladı.

GÖREN KİŞİLER GERÇEKTEN GÖREBİLİYORLAR MI?

Bazen algılarımız kapalı olabiliyor. İnsanlarda bir yargı oluyor ve o algıyı kırmak ara sıra gerçekten zor olabiliyor.

NE BEKLİYORSUN İNSANLARDAR? KEŞKE ŞÖYLE OLSA DEDİĞİN BİRŞEY VAR MI?

Son zamanlarda daha bencilleşmeye başladık. Ben yaparım, başkası yapmasa da olur demeye başladık. Biraz daha beraber başarmayı gerçekleştirmek gerekiyor. Gören görmeyen engelli engelsiz hiç fark etmez. Bir şeyleri beraber başardığınızda esasında onun arkasından çok güzel şeyler geliyor.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı