adplus-dvertising

Görev süresini tamamlayan ABD’nin Rusya Büyükelçisi Sullivan Moskova’dan ayrıldı

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Büyükelçi John Sullivan’ın görevinden ayrıldığı ve emekli olacağı duyuruldu.
Takip et
Görev süresini tamamlayan ABD’nin Rusya Büyükelçisi Sullivan Moskova’dan ayrıldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, ABD’nin Moskova Büyükelçisi John Sullivan’ın, görevinden ayrıldığı ve emekli olacağı açıklandı. ABD’nin Moskova Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nin Rusya Büyükelçisi John J. Sullivan, ABD elçisi olarak görev süresini tamamladı ve bugün Moskova’dan ayrıldı” dendi.
Açıklamada, “Büyükelçi Sullivan, Aralık 2019’da göreve atandı ve ortalama 3 senedir Büyükelçi olarak hizmet verdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak hizmeti, Adalet, Savunma ve Ticaret Bakanlıklarındaki üst düzey pozisyonları da dahil olmak üzere, 40 senesi aşkın süredir çalıştığı kamu hizmetindeki kariyerinden emekli olacak” ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, Sullivan’ın yerine ABD Başkanı Joe Biden tarafından yeni bir atama yapılana kadar, Rusya Misyonu Başkan Yardımcısı Elizabeth Rood’un Moskova’daki en yüksek ABD diplomatı olacağını söyledi.
Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından Rusya Büyükelçisi olarak aday gösterilmesinin sonrasında Aralık 2019’da Moskova’ya Büyükelçi olarak atanan Sullivan, Trump ve Biden yönetimlerini kapsayan ortalama 3 senedir Rusya Büyükelçisi olarak görev yaptı.
Öte yandan Sullivan, 30 Ağustos’ta yaşamını yitiren Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov için dün Moskova’da gerçekleştirilen cenaze törenine katılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.