adplus-dvertising

Google’in domain adresi düştü! google.com.ar’ı başkası aldı

Google, Arjantin’deki resmi adresi google.com.ar’ı kaybetti. Nicolas Kurona adlı kişi bu adresi yalnızca 25 liraya satın aldı.
Takip et
Google’in domain adresi düştü! google.com.ar’ı başkası aldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Google’ın adresini satın alan Nicolas Kurona, attığı tweetle bir anda büyük alaka çekti. Arjantin’de domain güvenliğinin düşük olması uzun süredir eleştiri konusu. Bir kullanıcı ‘Arjantin’de Google bile güvende değil’ paylaşımı yaptı. Google’ın domaininin herkes tarafından alınabilir olduğunu fark eden Nicolas Kurona, 270 Arjantin pezosu yani 25TL ödeyerek google.com.ar’ın yeni sahibi oldu.

TEMMUZ’DA YENİLENMİŞTİ

Google tarafından olayla alakalı yapılan açıklamaya göre bu şekilde bir olayın nasıl gerçekleştiği henüz bilinmezliğini koruyor. İlk başta alan isminin kullanım süresinin bittiği tahmin ediliyordu. Fakat Arjantinli araştırmacı Andres Vazquez, alan isminin 2020 Temmuzunda yenilendiğini söyledi.

En az bir senelik yenileme gerçekleşmiş olsa bile Kurona’nın birkaç ay sonra google.com.ar’ı satın alabiliyor olması gerekiyor.

GÜVENLİK AÇIĞINDAN YARARLANDI

Bu nedenden dolayı ülkedeki domain hizmeti sağlayıcısı NIC’de bir güvenlik açığı sebebiyle Google’ın alan isminin satın alınabildiği öngörülüyor. Google kısa süren kesintinin sonrasında resmi alan ismini geri aldı. Fakat bunun için Nicolas Kurona’ya ödeme yapılıp yapılmadığı açıklanmadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.