Google’dan yeni politika! iklim değişikliğini inkar eden reklamlar kaldırılacak…

Google, iklim değişikliği hakkındaki yanlış bilgileri destekleyen yahut bu tür içerikleri para kazanmak için kullanan dijital reklamlara karşı tedbir alıyor.
Takip et
Google’dan yeni politika! iklim değişikliğini inkar eden reklamlar kaldırılacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Google, iklim değişikliği inkarcılarının gelirlerini sınırlamak ve platformlarında yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak maksadıyla iklim değişikliğini inkar eden reklamları kaldıracak.

Firmadan yapılan açıklamada, bu yeni politikanın geçen hafta aşıyla alakalı yanlış bilgilere kapsamlı yasak getirildiğini açıklayan YouTube için de geçerli olacağı söylendi.

Açıklamada, giderek artan sayıda reklam ve yayıncı ortağının iklim değişikliğiyle alakalı yanlış iddiaları destekleyen yahut beraber yayımlanan reklamlarla alakalı endişelerini dile getirdikleri aktarılarak, “Reklam verenler, reklamlarının bu tarz içeriklerin yanında görünmesini istemiyor.” ifadesine yer verildi.

Öte yandan YouTube’daki yayıncı ve içerik oluşturucularının da “bu iddiaları tanıtan reklamların sayfalarında yahut videolarında görünmesini istemedikleri” kaydedildi.

Açıklamada kısıtlamaların, “iklim değişikliğinin varlığı ve sebepleri konusunda bilimsel fikir birliğine aykırı olan reklam içeriklerini ve bu içerikten para kazanmayı yasaklayacağı” ifade edildi.

Google, yayıncılar ve YouTube içerik oluşturucuları için kasım ayında, reklam verenler için de aralık ayında yürürlüğe girecek politikayı uygulamak maksadıyla hem otomatik araçları hem de gerçek kişilerden oluşan inceleme uzmanlarını kullanacak.

“İklim politikası” yahut “iklim değişikliğinin değişen etkileri hakkında kamuya açık münakaşalar” gibi öbür konularla alakalı içeriklerde reklamlara izin verilmeye devam edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.