Google’dan Huawei’i Zorlayacak Hamle

Huawei, son dönemde ABD ve Avrupa’dan gördüğü ambargolar sebebiyle zor bir dönemden geçmekte. Yeni Huawei telefonlarda Google uygulamalarının hiçbirisinin kullanılamayacak olması da bunların en yenisi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, son yıllarda yükseliş gösteren Çinli telefon markası Huawei’ye uyguladığı yaptırımlar, bu şirketin dünya pazarındaki etkisinin azalmasına sebep olmuştu. Bu hamlelerin sonuncusu olarak Google, yeni üretilen hiçbir Huawei marka telefonda uygulamalarının aktif olmayacağını ve dolayısıyla kısıtlamaya sebep olacaklarını açıkladılar.

Huawei’nin ABD’de son dönemde 130a yakın lisans başvurusunun da reddedilmesi, bu markanın ABD pazarındaki payının yarıya yakın oranda azalmasına sebep olduğu bilinmekte. Apple, Samsung gibi büyük markaların arasında fiyat-kalite dengesini verimli bir şekilde tüketiciye aktarmayı başaran Huawei’nin Avrupa ve Amerika pazarında kabul görmediği ve engellenmeye çalışıldığı su götürmez bir gerçek.

ABD Başkanı Donald Trump da konuyla alakalı olarak bazı yaptırımların olacağını ifade etmiş fakat bu yaptırımların dışında istisnai durumların da gelişebileceğini belirtmişti. Fakat ABD’nin bu markaya yönelik politikalarında henüz olumlu bir gelişme yaşanmadığı ve yaptırımların devam edeceği düşünülüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı