Google, cinsel tacize sesiz kalmadı! Kullanıcı verilerini paylaştı…

ABD yönetiminin, Google’dan bir kaçırılma ve cinsel taciz kurbanının adını ve iletişim bilgilerini aratan herkesin bilgisini talep ettiği ve firmanın bu talebi yerine getirdiği açıklandı.
Takip et
Google, cinsel tacize sesiz kalmadı! Kullanıcı verilerini paylaştı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Forbes’ın haberine göre, 2019 senesinde Wisconsin eyaletinde bir kız çocuğunun kaçırılması ve taciz edilmesi iddiaları üstüne yürütülen federal soruşturmada, Google’dan 16 günlük bir müddet boyunca kurbanın ismini, iletişim bilgilerini ve annesinin adının iki hecesini arayan herkesle alakalı bilgi istendi. Google’ın 2020 senesi ortalarında aramayı yapanların hesap ve IP adresi bilgilerini soruşturmacılarla paylaştığı bildirildi.

Verilere Adalet Bakanlığı tarafından eylül ayında hata neticesi gizliliği kaldırılan dava dosyası üstünden ulaşan Forbes, dosyada Google tarafından hesap ve IP bilgileri sağlanan kullanıcıların isimlerine yer verilmediğini söyledi.

Haberde, Google’ın kişisel veri paylaşımı istekleri aldığı bilinse de söz konusu “kelime arama” verisi isteklerinin kanuna uygunluğu ve tesadüfi aramalar yapan kişileri zan altında bırakması ihtimaline dikkat çekildi.

Gizlilik uzmanları, bu tür isteklerin emsal oluşturmasının ve kişileri temelsiz aramalara maruz bırakmasının endişe verici olduğunu ve internet aramaları sebebiyle kimliklerinin adli makamlarla paylaşılmasından korkan Google kullanıcılarının ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini savundu.

Forbes’a konuşan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği gözetleme ve siber güvenlik danışmanı Jennifer Granick, Google’ın arama geçmişi veri tabanında yapılan bu tür “avların”, kişilerin geçmişte herhangi bir sebeple düşündükleri herhangi bir konu üstünden kimliklerinin açığa çıkartılmasına neden olduğunu ifade etti.

Granick, şunları kaydetti:

“Önceleri mümkün olmayan bu teknik, Amerikalıların ifade özgürlüğü haklarını tehdit ediyor. Özellikle de seçilen anahtar kelimenin ve arama tarihlerinin yeterince dar kapsamlı olmaması vaziyetinde masum insanların ağa takılmaması mümkün değil. Daha da kötüsü, polisin bu taktiği gizlice uygulaması, kamuoyunda tartışılmasının ve düzenlemeler yapılmasının önüne geçiyor.”

Google sözcüsü ise “Bütün hukuki isteklerde yürütmenin çalışmalarına destek olurken, kullanıcılarımızın kişisel verilerini korumak için tasarlanmış özenli bir süreçten geçiriyoruz.” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.