Google, Apple’ın Nakit Parasını Geçmeyi Başardı!

Google’ın bağlı olduğu ana şirket Alphabet, 117 milyar dolar nakit rezerviyle Apple’ı geçmeyi başardı. Apple’ın 102 milyar dolar nakit rezervi bulunuyor.

Google’ın ana şirketi Alphabet, Apple’ı geçerek, dünyanın en zengin şirketi haline geldi. Yayınlanan raporlara göre bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren Alphabet, Apple’ın 102 milyar dolarlık nakit rezervini geçerek birinci sıraya oturdu. Alphabet’in 117 milyar dolar nakit rezervi bulunuyor.


Bu kadar çok nakit rezervi bulundurmanın bariz yararlarına rağmen, bir takım zararları da olabiliyor. Çok fazla göz önünde olan Google gibi bir şirketin böylesi nakit rezervlerine sahip olması, hisse sahiplerinin baskılarını arttırmasına neden olabilir. Diğer bir deyişle hissedarlar, paranın harcanmasını ve yatırım yapılmasını isteyebilir.

APPLE’IN YAPTIĞI YATIRIMLAR NAKİT PARASINI ERİTTİ

Google ve ana şirketi Alphabet, son iki yıl içerisinde Avrupa Birliği tarafından 8.2 milyar euro para cezasına çarptırılmıştı. Aynı zamanda şirket, ABD’li milletvekilleri tarafından da yoğun bir incelemeyle karşı karşıya kalmıştı.

Birincilikte yaşanan değişimde Apple’ın nakit rezervlerini aktif yatırımlarla azaltmasının da büyük rolü var. 2017’den bu yana iPhone üreticisinin rezervleri, 163 milyar dolardan 102 milyar dolara düştü.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı