Google açıkladı: YouTube üzerinden para kazananlar ABD’ye vergi ödeyecek!

YouTube, ABD dışındaki içerik oluşturucular için mühim bir değişiklik yapıyor. Google, bu senenin sonlarından itibaren Youtuber’ların elde ettiği kazançlardan ABD vergilerini düşmeye başlayacağını duyurdu. Söz konusu karar, Türkiye’deki YouTuber’ları da etkileyecek.
Takip et
Google açıkladı: YouTube üzerinden para kazananlar ABD’ye vergi ödeyecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

YouTube Türkiye dahil yüzlerce ülkede kullanılıyor. Aynı zamanda bu ülkelerde YouTube’da içerik yaratan ve çoğunlukla ‘YouTuber’ olarak ifade ettiğimiz kişiler de var. Bu kişiler, YouTube üstünden gelir elde ederek para kazanıyor. Fakat YouTube Creators Twitter hesabının son açıklamasına göre, YouTuber’ların gelirinde mühim bir değişiklik meydana gelecek. Üstelik bu değişiklik görünüşe bakılırsa Türkiye’deki YouTuber’ları da yakından ilgilendiriyor.

GOOGLE YOUTUBER’LARDAN VERGİ KESECEK

Google, ABD dışındaki içerik üreticilerden vergi kesmeye başlayacak. Kesinti, reklam görüntülemeleri, YouTube Premium, Super Chat, Super Stickers ve katıl aracılığıyla ABD’li izleyicilerden elde edilen kazançlar için uygulanacak. Bu, YouTube İş Ortağı Programı’nın bütün mensupları için geçerli olacak ve YouTube, içerik oluşturuculardan önümüzdeki birkaç hafta içinde Google AdSense aracılığıyla güncellenmiş vergi bilgilerini göndermelerini isteyecek. Resmi YouTube Creators hesabına göre, bu sadece ABD’deki izleyiciler tarafından elde edilen kazançları etkileyecek ve haziran ayında yürürlüğe girecek.

YouTube öte yandan, vergi bilgileri 31 Mayıs’a kadar düzgün bir biçimde güncellenmezse, içerik yaratıcıların toplam kazançlarından yüzde 24’e varan bir kesinti yapılabileceğini belirtti.

GELİRLERİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ KAYBEDECEKLER

ABD, YouTube izleyicileri için en büyük pazarlardan biri olduğundan, bu değişiklik binlerce içerik oluşturucuyu etkileyecek. ABD’li YouTube izleyicilerine dayalı kesintiler, büyük ihtimalle Türkiye dahil ABD dışındaki çoğu içerik üreticinin, platformdan elde ettikleri gelirin mühim bir bölümünü kaybetmesiyle neticelenecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.