Golden Retriever özellikleri

11 Eylül 2019, 20:29 tarihinde eklendi
Golden köpeklerinin bakımları nasıl yapılır? Ne kadar yaşarlar? Nerelerde kullanılırlar? İşte Golden Retriever köpekleri hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları...
Golden Retriever özellikleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ortalama yaşam süresi: 10–12 yıl

Mizaç: Zeki, Nazik, Güvenilir, Emin, Dost Canlısı

Renkler: Krem Rengi, Koyu Sarı, Açık Dore, Altın Sarısı

Kilo: Dişi: 25–32 kg, Erkek: 30–34 kg

Boy: Dişi: 51–56 cm, Erkek: 56–61 cm

Bekçi, Av ve Polis Köpeği olarak kullanılan Golden Retriever köpeklerinin ağırlıkları ortalama 25-36 kilogram aralığındadır. Anavatanı İngiltere olan Golden Retriever köpekleri tüm Dünyada oldukça popülerdir. Evde beslemek için en çok tercih edilen köpeklerde olan Golden Retrieverların ortalama yaşam süresi 10-12 yıl aralığındadır.

Golden Retriever Köpek Irkının Bakımı

Bu köpek ırkı yemeği, aktiviteyi, sporu hatta yüzmeyi çok sever bunlara bağlı olarak ta temelde dikkat edilmesi gereken şeyler günlük olarak tüylerinin taranması (üst ve alt tüylerinin). Ayrıca Golden köpek yemek yemeye çok düşkündür ve onun yalvaran bakışlarına kanarsanız kısa sürede aşırı kiloya ulaşması olasıdır. Yemek konusunda onun değil sizin günlük yemek miktarını ayarlamanız gerekmektedir yoksa aşırı kilolu olabilirler ve bu durumda onlarda kalça problemleri yaratabilir. Mevsim değişimlerinde tüy dökmeleri normaldir korkulmamalı ve beslenme konusunda bu konu göz önüne getirilerek beslenmesi sağlanmalıdır.

Yatkın Oldukları Hastalıklar

Golden köpek en çok kalça displazisi, göz problemleri ve epilepsi hastalığına yatkındır.

GOLDEN KÖPEKLERİ KOLAY EĞİTİLİR Mİ?

Sahibine en iyi itaat eden köpek ırkı Golden Retrieverlardır. Hatta Dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmaları birincilerinin çoğu Golden Retrieverlardır. Kolay eğitilebilen bu köpekler sevecen tavırları sebebiyle de en çok tercih edilen ırk olmuştur.

Golden’lar tam bir aile köpekleridir. Aile bireyleri ile kolay iletişim kurabilirler, çocuklara ve bebeklere karşı dost canlısı ve korumacı tavırları onları belkide dünyanın en çok tercih edilen aile köpeği yapmaktadır.Uslu ve zeki olan Goldenlar çocuklarla en iyi arkadaş olan ırklardandandır. Bu yüzden en iyi aile köpeğidir. Bu köpekler tüm canlılar kısa sürede dost olabilir. Goldenların bir başka özelliği ise yüzme becerileri. Yüzmeyi çok seven bu köpekler apartman yaşamına da kolay adapte olur. Bu türdeki köpekler kolay kilo aldığından diyetlerine de dikkat edilmelidir.

Bu iyi huylarının yanında kötü karakter yapılarından da bahsetmek gerekir ki bu durumlar tamamen sahiplerinin tutumuna bağlıdır; sevgisiz ve yalnız bırakıldıklarında yaramazlık yapmaya başlarlar. Hareketli ve aktif bir köpek ırkı oldukları için sürekli bir aktiviteye ihtiyaç duyarlar aksi halde beklentilerinizin aksi bir durum ile karşılaşmanız olasıdır. Aşırı sıcak kanlı yapılarından dolayı bekçi köpeği olma potansiyelleri neredeyse hiç yoktur. Avcılık konusunda yeteneklidirler bataklık, sulak ve kara da kolaylıkla çalışabilirler.

Birçok yeteneğe ve yüksek zeka seviyesine sahip olan golden retriever birçok konuda başarılı bir şekilde eğitim alabilir ve görevlendirilebilir. Bunlardan bazıları

–  İz sürme,

–  Avcılık,

–  Vurulan avı getirme,

–  Narkotik köpeği,

–  Patlayıcı ve bomba imha köpeği,

–  Akut,

–  Kılavuz köpeği

Eğitim konusunda kısaca dünyanın köpekler zeka seviyesinde 4.lüğe sahip bu köpek ırkı gayet başarılıdır ve iyi işler yapmaktadırlar. Golden’lar ayrıca sahibine aile bireylerine çok sadık oldukları için çocuk bakımı konusunda da yardımcı bir köpek ırkıdır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.