Göktaşı nasıl anlaşılır, Göktaşı kime satılır?

Gök taşı nasıl aranır? Türkiye'de görüntülenen meteor yağmurlarının ardından göktaşı bulan birçok kişi bunların satışına başladı. Genellikle tarlalarda çiftçilerin önüne denk gelen göktaşları 200 bin Dolar seviyesine kadar alıcı bulabilmektedir. Göktaşları ile ilgili ayrıntılar haberimizde.
Takip et
Göktaşı nasıl anlaşılır, Göktaşı kime satılır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

GÖK TAŞI NEREDEN BULUNUR?

Nasıl altın avcıları varsa, gök taşları içinde bir arama işi yapan kişiler var. Bu kişiler çeşitli yöntemler ve araçlar ile gök taşı aramakta, şanslı olanlar ise biraz çalışmayla göktaşı bulmaktalar. Bu taşların büyük çoğunluğu metal içeriklidir. Taşların içerisinde metal olmasından dolayı metal dedektörleri ile algılanabilirler. Yine bu taşlar metal içerdiğinden ötürü mıknatıs ile kontrol ederek gök taşı olup olmadığını anlamak mümkün olabilir. Hobi amaçlı yapılan bu iş ile para kazanmakta mümkündür.

GÖKTAŞI DİĞER TAŞLARDAN NASIL AYRILIR?

Bulduğunuz taşın göktaşı olup olmadığını anlamak için mıknatıs kullanmak bir seçenektir fakat çok yanıltıcı olabilir, bazı sıradan taşlar mıknatısa tepki verebiliyorken bazı taş meteorlar mıknatısa tepki vermez. Göktaşının belli bir şekli yoktur, yuvarlak değildir ve düzensiz bir yapıya sahiptir. Meteorlar atmosfere girerken aşındığı için keskin köşeleri olmaz ve törpülenmiş gibi görünür.

Elinizde bir meteor taşı var veya şüpheleniyorsanız okuduğunuz özelliklerin yanı sıra bu işin ehli olan güvenilir insanlarla konuşabilir incelemeleri için numune gönderebilirsiniz. Diğer bir yol da internette satılan meteor solüsyonlarından alarak test etmenizdir.

GÖK TAŞINI KİM ALIR?

“Göktaşı nereye satılır ?” sorusunun net bir cevabı yok. Genel olarak gök taşları büyük kurumlar tarafından takip edilip, araştırma için toplanıyor. Yani Dünya’ya girmeden, geleceğini bildikleri için gök taşını onlar karşılıyor. Aldıkları bu gök taşlarını özel uzay araştırmalarında kullanıp, bilgi ediniyorlar. Onların farkına varamadıkları, yada bulamadıkları gök taşları ise onu bulacak sahibine ciddi paralar kazandırabiliyor. Göktaşını genel olarak internet üzerinden satabilirsiniz. Eğer bir göktaşı bulduysanız, satmadan önce onun gerçek değerini anlamaya çalışmak gerekir.Bunun önemini yukarıda anlattım. Eğer gerçek değerini anlarsanız daha fazla para eder. Eğer gerçek değerini anlamışsanız, ve değersiz bir taş ise, basit bir çakıl taşı muamelesi de yapmayın. Bu taş çok özel ve ona Dünya’da yalnızca siz sahipsiniz. O yüzden bir kaç yüz lira yerine bir kaç bin lira doğru bir rakam olabilir. Yine bu taşları toplayan koleksiyoner kişiler var. Onlara İnternet üzerinden ulaşabilir, bulduğunuz gök taşınızın resmini atabilirsiniz. Bu sayede size bir fiyat verebilirler.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.