adplus-dvertising

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

TV8 Ekranlarının fenomen dizisi Kırmızı Oda'nın yeni bölümünde diziye katılan Dara karakteri Gökhan Özoğuz merak edilen isimlerden oldu. Kırmızı Oda'nın Dara'sı Gökhan Özoğuz kimdir, nereli? Gökhan Özoğuz kaç yaşında, eşi kim, kaç çocuğu var? Gökhan Özoğuz'un bağlı bulunduğu Cerrahi Tarikatının özelliği ne? İşte Gökhan Özoğuz hakkında merak edilenler merak edilenler...
Takip et
Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi:  14 Ekim 1976

Doğum yeri: İstanbul’da Fenerbahçe semtinde doğmuştur, aslen Gazianteplidir

Eşi: Melis Ülken

Çocukları: Ayşe Derya , Leyla, Ali

Gökhan Özoğuz, 14 Ekim 1976 tarihinde İstanbul’da Fenerbahçe semtinde doğmuştur. Aslen Gazianteplidir. Babası Ahmet Özoğuz’dur.

2007’de babaları Ahmet Hamdullah Özoğuz vefat etti. Müzisyen olmak için en büyük desteği dedesinden gördü.

15 yaşında gitar çalmaya merak salan Gökhan Özoğuz, Athena müzik grubunun solistidir. Athena grubunun gitaristi Hakan Özoğuz ikiz kardeşidir.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi For Real adlı şarkıyla temsil ettiler. Bu şarkı 195 puanla 4. oldu ve Türkiye Eurovision tarihinde en fazla puan alan şarkı oldu.

Holigan albümünün aynı isimli şarkısı futbol maçlarının değişmez sloganı oldu. A Milli Basketbol takımımız için yaptığı “12 Dev Adam” şarkısı ise basketbol takımının sembol şarkısıdır. 2006 yılında ikiz kardeşi ile 4 yıllığına müzik eğitimi için Londra’ya gittiler.

Uzun zamandır ara verdiği ekrana ilk kez bir dizi projesi ile dönen Gökhan Özoğuz, Tv8 ekranlarında yayınlanan O Ses Türkiye programında bir dönem jüri koltuğunda oturmuştu.

2013-2016 yayın döneminde Tv8’de yayınlanan ve Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı O Ses Türkiye isimli müzik yarışmasında jüri üyeliği yaptı.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

Müzisyenliğinin yanı sıra Kendi Yolumda, O Şimdi Mahkum, O Şimdi Asker ve Tramvay filmlerinde rol alan Gökhan Özoğuz, ilk kez bir dizinin kadrosuna dahil oldu. Özoğuz, Kırmızı Oda’da izleyicilerle buluşacak.

Şarkıcı Özoğuz Kırmızı Oda’da Dara karakterini canlandıracak.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

GÖKHAN OĞUZ EVLİ Mİ, KAÇ ÇOCUĞU VAR?

Mutlu bir evlilikleri olan çiftin 3 çocuğu vardır.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

Gökhan Özoğuz, 28 Aralık 2012 tarihinde Melis Ülken ile evlendi. 3 Temmuz 2013 tarihinde Ayşe Derya adında bir kızı oldu.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

Ayrıca Leyla ve Ali isminde  ikizleri vardır.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

Diskografi

One Last Breath (1993)

Holigan (1998)

Tam Zamanı Şimdi (2000)

Mehteran Seferi (EP) (2001)

Herşey Yolunda (2002)

US (2004)

Athena (2005)

İT (EP) (2006)

100 Şerefli Yıl (EP) (2007)

Pis (2010)

Altüst (2015)

Filmografi

O Şimdi Asker (Athena Gökhan)

O Şimdi Mahkum (Athena Gökhan)

Tramvay (Gökhan)

Tatlı Kaçıklar (Konuk oyuncu)

Yarışma

O Ses Türkiye (Jüri)

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

ATHENA GÖKHAN HANGİ TARİKATA BAĞLI?

Athena Gökhan, eleştirilere Nihat Hatipoğlu’lu cevap verirken paylaştığı bir fotoğraf ile de hangi tarikata bağlı olduğu ortaya çıktı.

Athena Gökhan, dövmeli abdest olmaz eleştirilerine instagram hesabından paylaştığı Nihat Hatipoğlu’nun bir videosu ile cevap verdi. Bu fotoğraf ile de Gökhan’ın hangi tarikata bağlı olduğu ortaya çıktı.

İnstagram hesabından paylaştığı fotoğraf ile bazı çevrelerin eleştirilerine maruz kalan Athena Gökhan, profilinde Nihat Hatipoğlu’nun bir videosunu yayınlayarak adeta ders verdi. Hatipoğlu’nun bir programda ‘Dövmeli abdest geçerlidir. Bir daha altını çiziyorum dövme abdeste ve gusle engel değildir.’ sözlerini içeren videosunu paylaşarak altına ‘NOKTA!!’ notunu düştü.

Gökhan Özoğuz aslen nereli? Gökhan Özoğuz’un bağlı olduğu tarikat

GÖKHAN’IN BAĞLI OLDUĞU TARİKAT

Gökhan bu videodan önce de yeni bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta Gökhan’ın takke taktığı görülüyor. Bu fotoğraf ile Gökhan’ın hangi tarikata mensup olduğu da ortaya çıktı. Gökhan Özoğuz’un bir çok ünlünün de aralarında bulunduğu Cerrahi Tarikatı’ndan olduğu anlaşıldı. Cerrahi Tarikatı’nda bulunan ünlü isimlerden bir kaçı da şöyle; Ahmet Özhan, Mazhar Alanson, Cem Yılmaz, Ali Taran

Cerrahi Tarikatı’nın bilinen özellikleri

Cerrahiler Türkiye’deki 12 tarikattan birinin kolu. Cerrahi Cemaati’nin lideri, Şeyh Nurettin Cerrahi… Dünyada yaklaşık 30 bin, Türkiye’de 5 bin müridi bulunuyor.

Cerrahilik, Halvetiye Tarikatı’nın en bilinen kolu. Günümüzde özellikle sanatçılar arasında etkin. Dergâhı Karagümrük’te bulunan tarikatın dünyada 30 bin üyesi bulunuyor.

Cerrahi tarikatı, Osmanlı’nın son dönemlerinde özellikle de İstanbul’da üniversite gençliği üzerinde çok etkili olan bir tarikattır. Osmanlı’nın son dönemlerinde birtakım tarikatların karışımlarından yeni tarikatlar meydanagelmiştir. Bunlardan biri de Cerrahiler’dir. Cerrahi tarikatı birtakım hükümlerini Kadiri tarikatından, birtakım uygulamalarını da Rifai tarikatından almıştır.

Cerrahiler’in Karagümrük’teki Canfeda Camii Sokağı’nda bulunan dergahı ise, Sultan III. Ahmed tarafından 1703 yılında Nureddin Cerrahi için yaptırıldı. Tekkede Tevhidhane, türbe, erkekler bölümü ve kadınlar bölümü bulunuyor. Türbe, özgün unsurlarını yitirmeden varlığını devam ettirebilen nadir dergahlardan biri olarak kabul ediliyor. Dergahta toplantılar öncesi halka yemek veriliyor. Toplantılara Japonya, İtalya, İngiltere ve ABD’deki müritler de zaman zaman katılıyor.

12 ANA TARİKAT VAR

Kadiriyye
Kurucusu Hz. Muhammed’in soyundan olan Abdülkadir Geylani. 1077 tarihinde Hazar denizinin güneybatısındaki Gilan eyaletinde doğdu, 1166’da Bağdat’ta vefat etti. Kurduğu Kadiriyye tarikatı pek çok kola ayrıldı ve İslam dünyasının en yaygın tarikatları arasına girdi.

Rifaiyye
Kurucusu Hazreti Muhammed’in soyundan olan Ahmet Rifai. 1118’de Bağdat’la Basra arasında bulunan Ümmü Abide köyünde doğdu, 1182’de Bağdat’ta vefat etti.

Bedeviye
Seyyid Ahmed Bedevi tarafından kuruldu. Daha çok Mısır’da yaygınlaştı.

Desukiyye
Burhaneddin İbrahim Desuki tarafından kuruldu. Daha çok Mısır ve Sudan’da yaygınlık kazandı.

Kübreviyye
1221’de Harizm’de vefat eden Necmeddin Kübra tarafından kuruldu.

Halvetiye
Ömer Halveti tarafından kuruldu. İslam dünyasının en yaygın tarikatlarından oldu. Bugün kırktan fazla kolu var.

Sühreverdiyye
Şihabüddin Ömer Sühreverdi tarafından kuruldu.

Çiçtiyye
Muinüddin Hasan Çişti tarafından Hindistan’da kuruldu. Hindistan’ın ilk ve en büyük tarikatı oldu.

Yeseviye
Ahmedi Yeseviye tarafından. 11. yüzyılın 2. yarısında kuruldu. İslamiyetin Anadolu’da yayılmasında etkili olan tarikat Nakşibendi ve Bektaşi diye iki kola ayrılıyor.

Sa’diyye
Seyyid Sadeddin Cibavi tarafından kuruldu.

Mevleviyye
Mevlana Celaleddin-i Rumi tarafından kuruldu.

Şazeliye
Ebu’l-Hasan Şazeli tarafından kuruldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.