adplus-dvertising

Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göğüs estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorusu sıkça merak ediliyor. Bildiğiniz üzere göğüs, kadınların en hassas uzuvlarından biridir. Bu noktada, her kadının fizyolojik olarak göğüs yapısı da farklılık gösteriyor.
Takip et
Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Doğuştan büyük, küçük ya da sarkık göğüs yapısına sahip olan kadınlar bu sorunları göğüs estetiği ile ortadan kaldırmayı hedefliyor. Tüm meme estetiği operasyonları ameliyat ortamında yapılır. Çünkü hepsi birer cerrahi operasyondur.

Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Meme ameliyatı olduktan sonra ne gibi detaylara dikkat etmeliyim diyorsanız en doğru adrestesiniz. İçeriğimizde hem operasyon öncesi hem de operasyon sonrası dikkate almanız gereken tüm unsurları detaylı olarak kaleme aldık. Hemen inceleyerek ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göğüs Estetiği Nedir?

Meme ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir sorusundan önce kısaca göğüs estetiği nedir sorusuna yanıt evrelim. Göğüs estetikleri, kadın ve erkekler için uygulanabilir. Ancak genelde kadınların sıklıkla tercih ettiğini söylemek mümkündür. Meme estetikleri en yalın tanımıyla memesinden şikayetçi olan ve şikâyet durumunu gidermek isteyen kişilere yapılan cerrahi operasyonlardır.

Genel olarak meme büyütme, meme küçültme ve dikleştirme operasyonları olarak üç guruba ayrılır. Doğuştan aşırı büyük memelere sahip olan ya da sonradan kilo alımıyla meme büyüklüğü yaşayanlar küçültme operasyonlarını tercih ediyor. Doğum, emzirme ve benzeri etkenlerden kaynaklı göğüslerinde gözle görülür sarkmalar olan kadınlar ise meme dikleştirmeyi tercih ediyor. Meme büyütme operasyonları, memesinin mevcut ölçülerinden rahatsızlık duyan ve büyütmek isteyen kadınlar için uygulanır. Tüm bu operasyonlar cerrahi operasyon kategorisindedir. Bu nedenle de operasyonlardan sonra hastaların dikkat etmesi gereken birden fazla unsur bulunuyor. Tüm bunları sizler için derledik.

Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göğüs Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme estetiği yaptırdıktan sonra dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur bulunuyor. Tüm bu unsurlar, operasyon sonucunun başarılı bir şekilde olması ve iyileşme sürecinin hızlanması açısından oldukça elzemdir. Meme ameliyatı türü fark etmeksizin kesinlikle göğüs estetiği ameliyatı sonrasında dikkate almanız gerekenler şunlardır:

 • Ameliyattan sonra kesinlikle operasyonu yapan doktorunuzun belirttiği her detayı dikkate almanız gerekiyor. Doktorun söylediği direktiflerin dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz.
 • Operasyon tamamlandıktan sonra bir gün hastanede gözetim altında kalırsınız. Çünkü operasyon tamamen genel anestezi altında yapılıyor. Hasta kendine gelip iyi olmadığı sürece taburcu edilmez.
 • Ameliyattan sonra bolca istirahat etmeniz gerekiyor. Normal iş hayatına hemen başlamamalısınız. Doktorunuz, iyileşme sürecini takip ederek uygun görmesi halinde size işe başlama tarihi de verecektir.
 • Spor, ağır egzersizler sizin için sağlıklı olmayacaktır. İyileşme sürecinde tüm bunlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz.
 • Ameliyattan sonra ilk iyileşme süreci 15 gündür. Bu süreçte doktor tarafından önerilen destekleyici sütyenleri kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Kesinlikle uzunca bir süre ağır şeyler taşımamalısınız.
 • Ameliyat sonrasında sigara ve alkol tüketimini durdurmalı ya da en az seviyeye indirmelisiniz.
 • Ağrı ve benzeri şikayetlerinizde doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç tüketmemelisiniz.
 • Ameliyatınızdan sonra ilk iyileşme sürecinde yatış pozisyonlarınıza dikkat etmelisiniz. İlk dönemde kesinlikle yüzüstü pozisyonda yatmamanız tavsiye edilir. Bu silikonların kaymasına ya da şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Belirtilen tüm bu hususlar, göğüs estetiği sonrası için çok önemlidir. Bunlara ek olarak doktorunuzun da bazı özel tavsiyeleri olacaktır. Sizi taburcu etmeden hemen önce bu detaylar hakkında sizi aydınlatacaktır. Doktor direktiflerinin iyileşme sürecinde etkili olduğunu unutmadan hareket etmenizi tavsiye ediyoruz.

Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler

Göğüs Estetiği Sonrası İlk Hafta Neler Yapılmalıdır?

Meme estetiğinizi yaptırdıktan sonraki ilk bir hafta çok önemlidir. Ameliyattan çıktığınızda kesilerin ve dikişlerin izleri tazedir. Bu nedenle de bu alanlar açık yara gibi düşünülmelidir. İlk hafta kesinlikle bu alanların enfeksiyon kapmamasına özen göstermeniz gerekiyor. Yaraların enfekte olması iyileşme sürecini geciktirip ağrı çekmenize neden olacaktır. Göğüs estetiği sonrası ilk hafta biraz bekleyip daha sonra banyo etmelisiniz. Genelde doktorlar 3-4 gün beklenmesi gerektiğini vurguluyor. Bunun dışında ilk hafta kesinlikle uzak durmanız gereken şeyler şunlardır:

Göğüs Estetiği Sonrası Dikkat Etmeniz Gerekenler
 • Ameliyattan sonraki ilk hafta kesinlikle ütü yapmayın.
 • Soba yanı veya şömine yanı gibi çok sıcak ortamlarda durmayın.
 • Yorucu işlerden kaçınmaya özen gösterin.
 • Evde hiçbir ağır iş yapmayın.
 • Yüzüstü kesinlikle yatmayın.
 • Memenizi sıkmaya, ellemeye çalışmayın.
 • Ev içerisinde hafif şekilde yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği masajları memenize uygulamaya özen gösterin.

Meme ameliyatları sonrasında dikkat etmeniz gereken hususlar bu şekildedir. Siz de yukarıda listelediğimiz detayları göğüs estetiği sonrası için uygulayabilirsiniz. Bu bilgilere ek olarak zaten meme ameliyatından önce ve sonra operasyonu yapan doktorunuz da sizi dikkat etmeniz gerekenler hususunda bilgilendirir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.